Ettevaatust! Ise mängulima valmistamine võib kahjustada lapse tervist

Ettevaatust! Ise mängulima valmistamine võib kahjustada lapse tervist

02. Aug 2018, 18:13 Emmede Klubi Emmede Klubi

Geeljas ja kleepuv lima on mänguasjana viimasel ajal võitnud laste ja teismeliste seas suure populaarsuse, kuid isevalmistatava lima mõned koostisosad võivad olla tervisele kahjulikud.

Terviseameti kemikaaliohutuse peaspetsialisti Raili Moldovi sõnul on mõned lima koostisosad sellised, mis ei ole mõeldud kätevahel mudimiseks ja mängimiseks. Põhikoostisaineteks isetehtud limas on teadaolevalt paberiliim, pesupulber, booraks või boorhape, värvained, eeterlikud õlid, mille kasutusotstarve on algselt muu kui limavalmistamine - neid ei hõõruta kätevahel. 

Lima peamiseks koostisaineks olev paberiliim sisaldab säilitusaineid, mis on ise (nt isotiasolinoonid) või võivad eraldada (nt formaldehüüd) naha allergeene. Samuti sisaldavad liimid mitmeid lahusteid (nt metüülatsetaat), mis võivad ärritada hingamisteid või silmi ning olla kesknärvisüsteemi jaoks mürgised. Väiksemate laste puhul lisandub oht kasutada lima tegemiseks paberiliimi asemel kogemata mõnda tugevatoimelist kiirliimi.

Limale elastsuse andmiseks lisatakse enamikel juhtudel booraksit boorhappe või selle derivaatide kujul. Seda lisatakse kas pulbrilisel kujul või kasutatakse meditsiiniliseks otstarbeks mõeldud väikeses koguses booriühendeid sisaldavaid lahuseid ja segusid, mis on tegelikult ette nähtud silmade või kontaktläätsede puhastamiseks. Kuna boorhapet või selle derivaate sisaldavad ühendid võivad kahjustada viljakust ja loote arengut (on reproduktiivtoksilised), siis tohib neid tooteid kasutada ainult kindlal eesmärgil. Kindlasti ei tohiks lapsed nendega korduvalt kokku puutuda, eriti seetõttu, et limasse kokku segatavad kogused võivad olla märkimisväärselt suuremad kui eesmärgipäraseks meditsiiniliseks kasutamiseks soovitatud ja toime tekkeks vajalikud kogused on.

Lima koostises kasutatavate pesu- ja puhastusvahendite (pesupulbri) suurte kogustega korduv kokkupuude pikema aja jooksul võib tekitada kontaktdermatiiti, kuna enamik seda laadi toodetest sisaldavad allergeenseid või ärritavaid aineid.

Euroopa Mürgistusteabekeskustest laekunud info põhjal on seoses limaga juba antud teada naha- ja küüneprobleemidest (sh põletused, punetus, ekseem või sügelemine).

„Kemikaale peab kasutama alati ettenähtud kasutuseesmärgil," ütles Raili Moldov. "Turvalisem on kasutada kauplustes kättesaadavaid spetsiaalseid lima valmistamise komplekte, kuhu on lisatud info ettevaatusabinõude ja võimalike ohtude kohta."

Mistahes mürgistusega seotud küsimuste või terviseprobleemide korral võib helistada mürgistusteabekeskuse numbril 16 662 (või pöörduda arsti poole).

(Allikas: Terviseamet)


Kas Sinu laps on juba populaarsest limast kuulnud?