5 praktilist soovitust nutinarkomaaniast vabanemiseks - eriti lapsevanematele

5 praktilist soovitust nutinarkomaaniast vabanemiseks - eriti lapsevanematele

08. Jan 2019, 16:41 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui tunned kevadises metsas, tähtsal koosolekul või meeleolukal õhtusöögil vajadust oma nutiseadet vaadata, oled nutinarkarid, kirjutab neuroteadur Jaan Aru Tartu Ülikooli vilistlaste ajaveebis.

Ta selgitab, miks nutiseadme kasutamine nii mõnus on. Millegi uue õppimine on ajule tähtis. Seetõttu vallandab igasugune uus sisend ajus kerge mõnureaktsiooni. Nutiseadmes toob iga sõrmeliigutus toob midagi uut, seega tekitavad nutiseadmed palju mõnu. Mõnuga kaasneb aga alati oht jääda sõltuvusse. Igasuguse sõltuvuse tagajärjeks on see, et sõltuvuse objekt (heroiin, hasartmängud, nutiseadmed) kontrollib meie tähelepanu.

"Ka mina olin nutinarkar. Mingil hetkel sain aru, et ma ei suuda enam nii hästi mõelda, nii pikalt süveneda – ikka ja jälle liikus tähelepanu nutiseadmele. Ei kõla eriti kohutavalt? Võiks lausa küsida, aga mis siis sellest, et keskenduda ei suuda. Kahjuks on nii, et tähelepanu on ajus õppimise ja töötluse kiirtee, kõik muud teed on kruusateed – ainult keskendudes kasutame aju efektiivselt," kirjutab ta. Seega teeb nt koolis matemaatikatunni kõrvalt korraks nutiseadmesse kiikamine lapsele halba küll.

Lisaks sellele - varajane kokkupuude nutiseadmetega teeb lapsed osavaks nutiseadmete kasutajaks, kuid tekitab puudujääke selles, milles inimlapsed eriti osavaks saama peaksid: teiste inimeste mõistmises ja keele arengus. Need mõlemad vajavad suhtlust ja vahetut kokkupuudet teiste inimestega.

Ühtegi sõltuvust ei murra üleöö, aga Jaan Aru pakub välja paar lihtsat reeglit igale nutinarkarile:

  • Pane nutiseade tööl ja koolis kotti, võta maha heliga märguanded – keskendu 25 minutit ainult tööle, seejärel premeeri end oma nutiseadme vaatamise ja kallistamisega.
  • Ära kasuta nutiseadmeid autoroolis: katsed näitavad, et see tõstab liiklusõnnetusse sattumise tõenäosust; see on lihtsalt rumal.
  • Tee endale mingi lihtne reegel koduseks nutiseadmete piiramiseks. Näiteks ära kunagi võta nutiseadet välja söögi ajal. Eriti tähtis on see reegel siis, kui laua ümber on kogu pere.
  • Anna lapsele nutiseade nii hilja kui saad – jah, on lihtsam lasta nutiseadmel teda kasvatada, aga väikese lapse aju vajab sisendit oma vanematelt.
  • Ära kunagi luba last voodisse nutiseadmega – lapsel on nutiseadet ära panna veelgi raskem kui meil, seega hoiab nutisõber last oma haardes ja vähendab unetunde. Kuid uni on aeg, mil ajus tehakse hooldustöid ja korrastatakse teadmisi, seega on uni hädavajalik nii lapse kui ka meie kõigi ajudele.

 

Kas teie peres juba kehtivad need reeglid? Kui palju kasutad ise nutiseadmeid, kui palju laps?