12 fraasi, mis teevad lapsega rääkimise lihtsamaks

12 fraasi, mis teevad lapsega rääkimise lihtsamaks

18. Feb 2021, 09:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsed teevad pahandusi. Lapsed jonnivad. Lapsed käituvad alatasa nii, nagu vanematele ei meeldi. Aga kuidas rääkida oma lastega nii, et laps rahuneks ja olukorrast õpiks ning vanem ei läheks endast välja?

Jäta meelde, prindi välja või harjuta nende 12 fraasi kasutamist:

1. Samal ajal...

Sõnal "aga" on juba paha maik juures. Kui tihti üritame me lapsele märku anda, et püüame teda mõista, aga tegelikult ei mõista? Ma tean, et sa tahtsid seda mänguasja väga, aga teisi ei tohi lüüa.

Aga asemel kasuta fraasi "samal ajal", sest erinevalt agast annab see lapsele märku, et mõlema tunded, mõlemad seisukohad loevad. Mõlemad lause pooled loevad, teine ei nulli esimest ära. Ma näen, et sa oled praegu väga kurb, sest sa tahtsid mänguasja enda kätte. Samal ajal ei saa ma lasta sul teistele haiget teha.

2. Mul on vaja, et sa... 

Tihti anname lapsele valiku, kui tal tegelikult valikut ei ole. Kas sa koristaksid nüüd toa ära? Kas sa peseksid juba hambad ära? Fiktiivseid valikuid ei ole vaja. Ütle otse: Mul on vaja, et sa tõuseksid püsti ja peseksid hambad ära. Sul on vaja oma tuba ära koristada.

3. Ma näen, et sa...

Ma näen, et sa tahad sama mänguasja mis teise lapse käes on. Sa näed praegu väga kurb välja. Esialgu võib olukordade ja lapse tunnete kirjeldamine tunduda ebavajalik või lihtlabane, aga pikas plaanis õpetame seeläbi lapsele mõistmist ja eneseanalüüsi ega mõista last hukka. 

4. Räägi mulle...

Olgu olukord positiivne või negatiivne - ise järeldamise asemel alustuseks lapselt küsimine annab meile alati rohkem. Kui ilusa karu sa joonistasid! asemel Räägi mulle oma pildist? või Ma ei suuda uskuda, et sa teda lõid! asemel Räägi mulle, mis teie vahel juhtus?

5. Mulle meeldib vaadata sind...

Lapsed vajavad märkamist ja kiitmist, vanemate tähelepanu ja julgustamist. Samas ei pruugi alati olla hea idee last tulemustest olenemata kontrollimatult kiita (nt nimetada tema laulmist kõige kaunimaks, tema hüppeid kõige kõrgemaks). Heaks alternatiiviks on öelda: Mulle meeldib kuulata sind laulmas. Mulle meeldib vaadata sind sportimas. Mulle meeldib vaadata, kui tublisti sa oma vennaga mängid.

6. Mida sa ise arvad, et võiksid...

Ära anna lapsele lahendusi probleemidele ette, vaid lase tal esmalt ise mõelda. Selle asemel, et öelda: Sa pead nüüd teise lapse ees vabandama, küsi: Mida sa ise arvad, et võiksid sõbra lohutamiseks teha?

7. Kuidas ma saaksin sul aidata....

Selle asemel, et last käsutada või hoopis lapse eest kõik ise ära teha, suuna teda vajalikke tegevusi tegema, pakkudes abi. Kuidas ma saaksin sind toa koristamisel aidata? Kuidas ma saan sul aidata kodutööde tegemist meeles pidada? Nii toetad lapse toimetulekut kohustustega ja meenutad kohustusi õigeaegselt, kuid jätad lapse ikkagi vastutajaks. 

8. Mida ma tean, on see...

Vahel lapsed valetavad. Ja vahel me teame, et laps valetab, aga selle välja ütlemine kutsub ikkagi esile kaitsereaktsiooni. Ja vahel me eksime ning süüdistame last asjatult. Kui laps ütleb, et tema ei söönud küpsiseid ära, siis Ära valeta! asemel ütle: Mida ma tean, on see, et enne oli laual kolm küpsist, aga nüüd on ainult kaks. 

9. Aita mul mõista...

Ranged reaktsioonid panevad pikas plaanis lapse kaitseolukorda tõmbuma või juhtunut varjama, mitte oma vanematega probleemide ja juhtumite üle arutlema. Seleta, miks sa nii tegid, MIKS? asemel toimib hästi Aita mul mõista, mis juhtus.

10. Palun vabandust, et...

Lapsed eksivad. Tihti. Ja täiskasvanud eksivad ka. Tihti. Laps õpib vabandama, kui näeb, et ka täiskasvanud vabandavad pärast eksimist. Mis siis, et põhjus, miks sa endast välja läksid, oli lapse lubamatu käitumine - endast välja läksid ju sina ja selle eest vabandada saad igal juhu. Nii õpib ka laps enda eest vabandama. Palun vabandust, et ma endast välja läksin ja sinu peale karjusin. Probleemide karjumisega lahendamine pole õige. Ma eksisin sellega ja vabandan selle eest.

11. Aitäh, et...

Sulle meeldib, kui sinu tööd hinnatakse, sind kordaminekute eest tänatakse. Sama meeldib ka lapsele. Tänamine motiveerib kõiki inimesi!

12. Ma armastan sind!

Nii meie sõnad kui ka teod peaksid lapsele kinnitama, et sa armastad teda tingimusteta. Sa võid olla tema peale pahane, te võite olla tülis, aga armastus kestab läbi kõige. Õppida, ka olukorrast õppida saab inimene siis, kui tema turvatunne on tagatud.

 

(Allikas: Motherly)