11-aastane vaktsineerimata laps tõi Tai reisilt Eestisse leetrid

11-aastane vaktsineerimata laps tõi Tai reisilt Eestisse leetrid

29. Mar 2018, 16:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: CDC


Terviseamet teatas täna, et 11-aastasel vaktsineerimata lapsel diagnoositi leetrid. Laps nakatus perega Tais reisil olles. Tagasi kodus, jõudis ta enne diagnoosi saamist ja haiglasse isoleerimist puutuda kokku paljude teiste laste ja inimestega Viimsi Koolis, Lasnamäe Tervisemajas ja seal asuvas Tallinna Munitsipaal Perearstikeskuses. Vaktsineerimata või lapsepõlves ainult ühe doosiga vaktsineeritud inimestel on nakatumise risk väga kõrge.

Terviseameti epidemioloogid on välja selgitanud, et laps haigestus 13. märtsil, mil tal tekkis palavik ja halb enesetunne. „Haiguse esimesel päeval osales laps koolitundides. Kolm päeva hiljem läks pere haige lapsega perearsti vastuvõtule, kust nad saadeti koju ravi jätkama. Arst leetreid ei kahtlustanud, kuna lapsel sel ajal äratuntavat löövet veel ei olnud,“ rääkis terviseameti nakkushaiguste ennetamise ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialisti Irina Filippova.

Lööve tekkis ja levis kaks päeva hiljem üle keha. Alates 19. märtsist on laps koos emaga isoleeritud haiglasse. Mõned päevad hiljem haigestus leetritesse ka lapsevanem, kes oli lapsepõlves vaktsineeritud leetrite vastu ühe doosiga. Lisaks neile haigestus märtsis veel üks ainult ühe doosiga vaktsineeritud täiskasvanu reisilt kaasa toodud leetritesse. 

Haigestunud laps õpib Viimsi Keskkoolis, kus on kokku  34 vaktsineerimata last. Lapse klassis oli lisaks haigestunule veel 3 vaktsineerimata last, kelle vanemad on vaktsineerimistest keeldunud. Kuna haiguse peiteaeg on kuni 21 päeva, siis kestab jälgimisperiood koolis kuni 4. aprillini.

„Oleme selgitanud välja võimalikud lapsega kontaktis olnud inimesed ja andnud soovitusi enda või oma laste jälgimiseks,“ selgitas Filippova terviseametipoolseid tegevusi. „Keerulisemaks ülesandeks on selgitada välja kõik võimalikud kontaktsed, kes külastasid haigestunuga samal ajal Lasnamäe Tervisemaja ja seal asuvat Tallinna Munitsipaal Perearstikeskust.“

Terviseamet palub kõikidel inimestel, kes külastasid 16. märtsil ajavahemikul kell 9.30 kuni 13.00 nimetatud perearstikeskust, jälgida oma tervist eriti tähelepanelikult. Esimeste haigustunnuste tekkimisel tuleks võtta telefoni teel ühendust oma perearstiga ning anda teada, et neil võis olla kontakt leetrihaigega. Kindlasti tuleks kontrollida oma vaktsineerimise andmeid leetrite suhtes. Kui inimene teab, et ta on vaktsineeritud leetrite vastu kahe doosiga võin leetreid kunagi põdenud, siis on haigestumise risk väga madal. Juhul, kui inimene ei ole vaktsineeritud leetrite vastu või on vaktsineeritud lapsepõlves ühe doosiga, siis võib olla leetritesse haigestumise risk väga kõrge.

Riikliku immuniseerimiskava kohaselt vaktsineeritakse Eestis lapsi leetrite, punetiste ja mumpsi (liitvaktsiin MMR) vastu nende esimesel eluaastal, mis tähendab, et kõik alla aastased lapsed on leetrite vastase kaitseta. Kordusvaktsineerimine tehakse laste 13-eluaastal.

Terviseamet tuletab meelde, et kui lapsevanemad on lapse vaktsineerimisest keeldunud, tuleb lapse mis tahes haigestumise korral alati arsti sellest informeerida arsti. 

Leetrite haigusnähud

Leetrite esmasteks haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silma sidekesta põletik ja valgusekartus. Mõne päeva pärast ilmub nahale iseloomulik lööve, mis algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale, hiljem ülejäänud kehale. Leetritesse haigestunu on nakkusohtlik neli-viis päeva enne ja kuni viis päeva pärast lööbe teket. Nakkuse leviku piiramiseks on oluline hoiduda kokkupuutest haigega kogu nakkusohtlikku perioodi jooksul.

Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid. Haigus võib tüsistuda raskekujulise kopsupõletiku, keskkõrvapõletiku või peaajupõletikuga.

20180329160839-29986.jpg 

Leetritesse haigestumisest Euroopas

Euroopa nakkushaiguste ennetamise ja tõrjekeskuse (ECDC) andmetel on üksi selle aasta jaanuaris registreeritud Euroopa riikides 1073 leetrite haigusjuhtu. Kõige suuremat haigestumise tõusu on täheldatud Kreekas ja Prantsusmaal. 

Ajavahemikul 1.01.2017 kuni 5.02.2018 on registreeritud Euroopa regiooni  riikides 37 leetrite surmajuhtu: Rumeenias (26), Itaalias (4), Kreekas (2), Bulgaarias (1), Saksamaal (1), Portugalis (1), Prantsusmaal (1) ja Hispaanias (1). 

 

Kas Sina oled leetrite vastu kahe doosiga vaktsineeritud?

Hei! Kui Sinu perearst ei oska ise sinu vaktsineerimise ajalugu öelda, siis peaks ta siiski oskama Sind juhendada, kuidas seda välja uurida 😀