Kati Orgmets: Varem jagasin ka kõige piinlikumaid detaile, kuid enam ma lastest ei kirjuta

Kati Orgmets: Varem jagasin ka kõige piinlikumaid detaile, kuid enam ma lastest ei kirjuta

26. Jan 2017, 11:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emmede Klubi palus tuntud Eesti blogijatel rääkida, millised on nende põhimõtted ja muidu mõtted laste internetti toomise osas. Täna võtab sõna Kati Orgmets (28), kes alustas blogimist kuus aastat tagasi eesmärgiga kajastada oma lapse arengut ja tegemisi, kuid tänaseks on tema veebikodu Katjonok tuntud hoopis spordiblogina, kus lastest Elina Miast (5) ja Mariannast (1) naljalt juttu ei tule.

"Minu eelistus ja seisukoht lastest informatsiooni jagamisest internetis on välja kujunenud üsna pika katse-ekstitus meetodi vältel," ütleb Kati täna. Kuna tema pere elab Soomes, tundus blogimine esialgu hea võimalus lähedasi raseduse kulu, lapse kasvamise ja pere tegemistega kursis hoida. Toona jõudsid internetti ka kõige piinlikuma iseloomuga pildid või jutud lapsest. Mida suuremaks kasvas ajapikku blogi lugejaskond, seda koomale tõmbas Kati aga lastest rääkimisega.

Tänaseks kajastab Kati oma lapsi blogis minimaalselt. Mõni lause võib vahel tahes-tahtmata sisse lipsata, näiteks tõdemus, et laps hoidis öösel üleval ja hommikul jooksma minna ema seetõttu ei jaksanud. Otseselt lastest Kati aga enam ei kirjuta.

Negatiivne tagasiside mõjus perele halvasti

"Ühest küljest tänu sellele, et mulle läks kohutavalt hinge, kui keegi anonüümne kirjutas, et ma olen kehv ema, ei oska enda last kasvatatada, või veel hullem - et mu lapsel on midagi viga," meenutab Kati. Teisalt hirmutas noort ema mõte, et ta laotab oma lapse elu laiali internetti, kus see on kättesaadav absoluutselt igasuguse kavatsusega inimesele. Kolmandaks hakkas Kati mõtlema - ta ei saa teada, kas lastele meeldiks tulevikus endast internetist selliseid kirjutisi leida.

"Mul on lastega seotud kirjutiste jaoks päris oma salajane nurgake, kuhu ma siis neile tuleviku tarbeks mälestusi talletan. Ma leian, et kui nad on juba piisavalt suured, saavad nad ise otsustada, kas ja kui palju nad soovivad maailmaga jagada," sõnab ta.

Laste pilte jagab Kati Facebookis albumis, mida näevad ainult sõbrad, kuid neidki pilte valides jälgib ema, et lapsed ei oleks pildil näiteks paljad. Üksikud valitud klõpsud jõuavad ka Kati Instagrami. Lähedastelt on Kati palunud, et nad tema lastest ise pilte ei jagaks.

Lastest kirjutamine suurendab klikke

Kati möönab, et lugejate poolt vaadatuna võis tema pereblogist ka palju kasu olla - näiteks võis mõni ema saada lohutust, lugedes Kati kogemusest veidi raskema lapse kasvatamisega. Kuid on ka neid, kes ütlevad asjatult halvasti. Teisi emasid, kes peavad beebi- või pereblogi, Kati hukka ei mõista, kuid ta nendib: "Siis peab paraku leppima ka sellega, et alati leidub keegi, kelle meelest sa elad valesti, kasvatad oma last valesti ning kelle meelest pole su laps üldse mitte nii ilus ja tubli, kui sa ise arvad."

"Minu ja mu pere jaoks on lihtsam, kui me hoiame enda lapsed vaid endale," lisab Kati ja räägib, et tema laste isa on tegelikult algusest peale lastest blogimise vastu olnud. Kati möönab, et lastest kirjutamine suurendab oluliselt blogi lugejaskonda, mis kunagi ka teda ahvatles, kuid tänaseks on ta jõudnud seisukohale, et klikid ei ole oma pere demonstreerimist väärt.

Ka leiab Kati, et laste kaitsmiseks võiks olla mõni seaduspunkt, mis keelaks intiimsete piltide jagamise. Lugu potitreeningust võib praegu teistele emadele kasulikke juhtnööre jagada, kuid koostöös pepupildiga lapsele endale tulevikus piinlikkust valmistada. Kati hinnangul võiksid pereblogijad kasutada laste nimede asemel pseudonüüme ning valida kasutatavaid pilte väga hoolsalt.

"Mulle meeldib tunne, et mu lapsed on minu, natukene saladuses ja peidetud. Mulle meeldib, et ma ei pea kunagi muretsema, et äkki teen ma oma väljaütlemisega lastele või mõnele lugejale liiga," ütleb ta.

Foto: Maris Sits

 

On emasid, kes loovad oma laste kasvatamise kajastamiseks spetsiaalse blogi, kus jagavad pereliikmete isikuandmeid, pilte, parameetreid ja muud informatsiooni laste elu kohta. On emasid, kes isegi ei maini oma last sotsiaalmeedias, isiklike piltide jagamisest rääkimata. Et elu internetiajastul on veel nõnda noor, ei saa me teada, milline käitumine on õige või vale. Kuid me saame sel teemal ühiselt arutleda, et iga pere leiaks just endale sobivaima tee. Loe kõiki sarja postitusi SIIN.

Millised on Sinu mõtted laste oma internetiellu kaasamise teemal?