Uus ravim päästab sünnitusjärgsest depressioonist 48 tunniga?

Uus ravim päästab sünnitusjärgsest depressioonist 48 tunniga?

28. Mar 2019, 17:03 Emmede Klubi Emmede Klubi

USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) lubas turule maailma esimese ravimi, mis on mõeldud nimelt naiste sünnitusjärgse depressiooni raviks: brexanolone.

Ravim töötab väga kiiresti – mõju ilmneb 48 tunniga. Senini on sünnitusjärgse depressiooni ravis kasutatud antidepressante, mille mõju võib hakata ilmnema alles kahe kuni nelja nädala jooksul. 

Sünnitusjärgne depressioon on kõige levinum raseduskomplikatsioon, seda esineb erinevatel andmetel ühel viiest kuni ühel kümnest naisest. See võib takistada naise ja lapse vahelise kiindumussuhte teket ja ema võimet oma beebi eest armastavalt hoolt kanda. Halvimatel juhtudel võib SJD kahjustada ka lapse tervist või olla lapsele või emale eluohtlik. 

Kuid ravimil on ka miinuseid: kuna brexanolone'i manustatakse infusioonina (st tilgutiga), siis peab naine ravi saamise ajal haiglas olema. Ravi kestab 60 tundi. Teiseks on brexanolone väga kallis, umbes 34 000 dollarit patsiendi kohta. Kolmandaks ei ole täna veel teada, kas ravimi mõju üle kuu aja kestab. Seetõttu võib naine vajada lisaks uuele kallile ravimile ka tavalisi antidepressante. 

Praeguseks välja toodud kõrvalmõjud on samas kerged: infusiooni ajal võib esineda pearinglust, unisust nõrkust. Mõned patsiendid kaotasid ka tunniks ajaks teadvuse. 

Samas testiti ravimit tavapärasest väiksemal valimil, uuringus osales vaid 247 naist (ning osad neist said ravimi asemel platseebot). Enesetunne paranes nii ravimit kui ka platseebot saanud naistel, mis on depressiooniravimite uuringutes tavapärane, kuid ravimit saanuil paranes enesetunne märkimisväärsemal määral.

Tundub, et ravimi saamise ajal võib ka imetada, sest väga vähe sellest jõuab rinnapiima.

Brexanolone on sünteetiline versioon hormoonist nimega allopregnanoloon, mida tootab ajus progesteroon. 

USA turule jõuab brexanolone tänavu juunis nime all Zulresso. Pole teada, kas ja millal võiks brexanolone ka mujal maailmas turule tulla. 

(Allikas: The New York Times)

 

Kas ka Sina oled üks neist paljudest naistest, kes koges raseduse ajal või pärast seda depressiooni sümptomeid?