Uuring: seda ainet tuleks hambapastas vältida

Uuring: seda ainet tuleks hambapastas vältida

11. Mar 2020, 16:51 Emmede Klubi Emmede Klubi

Triklosaan on antibakteriaalse toimega aine, mida lisatakse näiteks hambapasta, suuvee, deodorandi ja mõningate puhastusvahendite sisse. Paraku näitab uus uuring, et aine kahjustab soolestiku tervist.

Nimelt leidsid Massachusettsi ülikooli teadlased, et triklosaan põhjustab normaalse tervisega hiirtel põletikulisi soolehaiguseid, hiirtel esines verejooksu pärasoolest, kõhulahtisust, kõhuvalu ja ka soolevähki. Kuigi kindlate järelduste tegemiseks tuleks uuringut korrata inimeste peal, on ohumärgid ilmselged. 

Teadlaste sõnul võib mõju olla seotud triklosaani antibakteriaalsusega - lisaks halbadele bakteritele hävitab see ka soolestiku mikrofloorat, sh häid bifidobaktereid. Triklosaan jõuab soolestikku siis, kui me hambaid pestes pisut hambapastat alla neelame, mis on aga paratamatu.

Triklosaani-põhine oli aastaid nt üks populaarsemaid hambapastasid Colgate Total. 2019. aastal muutis Colgate hambapasta retsepti, triklosaan eemaldati. 

Kuna triklosaani kasutamine on kahjulik ka keskkonnale, on seda sisaldavate toodete vältimisest räägitud juba ammu. Triklosaani on juba varasemalt soovitanud vältida ka Soome hambaarstide liit. Nüüd on selleks veelgi enam põhjust. 

 

Kontrolli järele – kas teie pere hambapasta sisaldab triklosaani?