Aastakümneid on pimesoole põletiku ehk apenditsiidiga lastel ja täiskasvanutel pimesool kiirelt kirurgiliselt eemaldatud, sest pimesool ehk ussripik on inimese evolutsiooni käigus oma eesmärgi kaotanud organ - seda ei ole meile toimimiseks tarvis. Küll aga võib põletikku jäänud pimesool lõhkeda ja põhjustada tõsiseid terviseprobleeme.
Nüüd on aga USA teadlased leidnud, et tegelikult piisab pimesoole põletiku ravimisest antibiootikumidega - operatsiooni ei pruugi vaja olla, vahendab Reuters. Selline lahendus on tervisele ohutum, sest igasugune operatsioon kätkeb endas alati ka riske.
Leiti, et lapsed, kelle pimesoole põletikku raviti pelgalt antibiootikumidega, paranesid sama hästi, aga kiiremini (ja ka nende raviarve tuli muidugi väiksem), kui lapsed, kes tegid läbi pimesoole eemaldamise operatsiooni.
Mõned lapsed vajasid küll pärast antibiootikumiravi aasta jooksul siiski pimesoole eemaldamist, kuid enamus mitte. Samas vajavad kõik pimesoole eemaldamise operatsiooni läbi teinud inimesed ka antibiootikumiravi.
Kirurg vaatab apenditsiidiga inimese üle niikuinii, sest tõsiste põletikujuhtumine korral tuleb pimesool igal juhul eemaldada.
Apenditsiidi sümptomid on tugev kõhuvalu nabast paremal allpool, mis võib saada alguse hoopis ebamäärasest valust ülakõhus. Valu on tuntavam liikudes, sügaval hingamisel, köhimisel ja pimesoole piirkonna katsumisel. Võib esineda iiveldust, oksendamist, kõhulahtisust või –kinnisust ning kerget palavikku.
Apenditsiit võib tekkida näiteks trauma või kõhuviiruste järgselt, aga ka väljaheite ummistuse tõttu.
Eestis ravitakse pimesoole põletikku praegu kirurgiliselt.