USA kaotas üleriikliku abordiõiguse. 8 põhjust, miks see on väga halb uudis

USA kaotas üleriikliku abordiõiguse. 8 põhjust, miks see on väga halb uudis

29. Jun 2022, 17:16 Emmede Klubi Emmede Klubi

Samal ajal, kui eestlased jaanipühi pidasid, võttis USA Ülemkohus vastu otsuse taganeda ajaloolisest Roe vs Wade otsusest, mis kehtestas 1973. aastal üleriigilise abordiõiguse. Nüüd on abordiõigus osariikide endi otsustada ning tõenäoliselt muutub abort ebaseaduslikuks umbes pooltes osariikides. 

Kuigi meid lahutab Ameerika Ühendriikidest terve ookean, võiksime sellistest taandarengutest läänemaailma suunda mudivas USA-s hoolida ka meie. Siit leiad 8 olulist põhjust, miks abordi keelamine on väga halb mõte. 

  • Õigus iseseisvalt oma keha üle otsustada on inimõigus, abordikeeluga seatakse ebrüo või loote õigused esiplaanile naiste õigustest, jättes puutumata meeste õigused.
     
  • Abordikeeld ei vähenda märkimisväärselt aborte. Aborte vähendab heal tasemel seksuaalharidus, tänu millele alustavad noored sugueluga hiljem ja oskavad korrektselt kasutada rasestumisvastaseid vahendeid, kuid sellest hoolimata võitlevad abordiõiguse vastu tihti just needsamad inimesed, kes võitlevad ka nt seksuaalhariduse, SOS-pillide ja rasestumisvastaste vahendite leviku vastu. Tekib küsimus, mis on sellisel juhul selliste seisukohtade eest kõnelejate tegelik eesmärk - kas ikka vähendada aborte või hoopis keelata naistele kõik võimalused oma eluteed ise planeerida? 
     
  • Kuigi lapse tegemiseks on tarvis nii meest kui ka naist, lasub abordikeelu korral kogu vastutus naisel. Soovimatu raseduse katkestamise korral riskib vaid naine kriminaalkaristusega. Soovimatu rasedusega jätkamise korral riskib naine kogu oma elukorralduse, tervise, haridustee katkemise, sellega kaasneva sotsiaalse ja majandusliku seisukorra jms-ga - tõenäoliselt mitmekümneks aastaks. Mehel sellised riskid puuduvad.
     
  • Abordikeeld ohustab naiste vaimset ja füüsilist tervist, kuna ajalugu on tõestanud, et abordid ei kao, vaid viiakse n-ö põranda alla. See tähendab, et aborte ei tehta enam kontrollitud tingimustes meedikute hoole all, vaid salajastes asukohtades, teadmata isikute poolt, kontrollimata vahenditega. Praegu on muidugi olemas aborditabletid, mis teevad protseduuri igal juhul ohutumaks, kuid konteksti mõttes ei ole veel hilja meenutada ka aegu, mil naised abordikeelu tõttu püüdsid rasedust katkestada väga ränkadel viisidel - näiteks end seestpoolt teravate esemetega torgates, mis lõppes surmava verejooksu või veremürgistusega. 
     
  • Abordikeeld ohustab naiste vaimset ja füüsilist tervist, kuna paljudes osariikides keelatakse lisaks naise soovil tehtavatele abortidele ka vägistamisele järgnevad abordid ja meditsiinilisel vajadusel tehtavad abordid (haige või eluvõimetu loode ning ema tervist ohustav rasedus tuleb samuti lõpuni kanda - sureb, kes sureb, millal sureb).
     
  • Abordikeeld süvendab ebavõrdsust, kuna abort jääb kättesaadavaks vaid neile, kellel on võimalusi reisida asukohtadesse, kus abort on lubatud, või lisaks rahale ka oskuseid ja teadmisi tellida tabletid internetist. Seega hakkavad soovimatud lapsed tõenäoliselt sündima pigem niigi kõige keerulisemates eluoludes naistele.
     
  • Abordikeelu tõttu sünniks siia ilma lapsi, kelle jaoks vanemad ei olnud valmis. Kelle vanematel pole ressursse (armastust, aega, teadmisi, raha, kodu, tervist vms), et olla lapsevanem. Enne soovitamist, et naised peaksid abordi tegemise asemel lapse sünnitama ja ära andma, tasub vaadata ka lastekodudesse, kus näiteks Eesti puhul elab juba praegu 800 ilma pereta last
     
  • Abordikeeld võib vastupidiselt just vähendada sündimust ning olla probleemiks ka nendele naistele, kes soovivad last, kuid kaotavad raseduse. The New York Times juhib tähelepanu, et kui abort on keelatud, tekivad tõenäoliselt ka iseeneslike abortide või lihtsalt raseduse jooksul lapse tervisega tekkinud probleemide uurimised, et teha kindlaks, ega naine midagi raseduse kahjustamiseks ei teinud. Ühegi valet ravimit ei võtnud. Ühtegi valet liigutust ei teinud. Ning sama raskus lasub ka kõigile rasedusega tegelevatele meedikutele. Tänapäeval tähendab see tõenäoliselt näiteks sotsiaalmeedias, otsinguajaloos ja veebivestlustes tuhnimist, et tõestada süüd või süütust. Sellisesse olukorda panemine ei suurenda ilmselt naiste soovi üldse rasedaks jääda ja lapsi saada.