Unejutunipid: mida teha, kui jutuvestjal on inspiratsioonist vajaka

Unejutunipid: mida teha, kui jutuvestjal on inspiratsioonist vajaka

04. Nov 2014, 15:52 Emmede Klubi Emmede Klubi

„Emme – unejuttu!“ Kas ka sinul on seda palvet kuuldes äkitselt kõik ideed otsas? Unejutu jutustamine on imearmas viis laps enne und maha rahustada ja Une-Mati tulekuks ette valmistada. Lisaks võib jutuvestmise vilumusest kasu olla pika autosõidu ajal või pikas kassajärjekorras oodates. Kui sul on jutuvestmisel inspiratsioonist vajaka, võib sulle abi olla mõnest nendest alljärgnevatest nõuannetest. Ning pea meeles: moonutatud hääle ja naljakate heliefektide eest saab jutuvestja oma publikult ainult plusspunkte!

Seo lugu mõne lapse huviga

Olenemata, mida su laps enim armastab – veoautosid, haldjaid või ühte konkreetset liumäge kodu lähedal asuval mänguväljakul – on see igatahes üks väga hea algmaterjal talle meeldiva loo välja mõtlemiseks. Lapsed suhtuvad oma huvidesse enam kui kirglikult (pigem meenutavad need kinnisideid), nii et ära muretse, kui jutustad juba viiekümne seitsmendat lugu printsessidest.

Lugu olgu lühike ja armas

Lapsele ei ole vaja keeruka süžee ja arvukate tegelastega lugu – väikestel lastel on lühiajaline tähelepanuvõime, nii et selle pärast ei tasu ülearu muret tunda. Järgi jutu ülesehitusel lihtsat skeemi: probleem, probleemist saab suur probleem, probleem laheneb. Ja ära muretse, kui kordad juba eelmisel nädalal jutustatud lugu – lastele meeldib väga vanu lugusid uuesti ja uuesti kuulda.

Jutusta põnnile omaenda lapsepõlve lemmikuid

Milliseid lugusid armastasid sina, kui oma lapse vanune olid? Hansu ja Gretekest, Punamütsikest, Kolme Põrsakest? Tõenäoliselt meeldivad need ajatud klassikud ka sinu lapsele. Ja pea meeles – vanad ja iganenud võivad nad tunduda vaid sinu jaoks. Lapse jaoks on nad täiesti uued ja tohutult põnevad.

Lool olgu moraal

Kõigil emadel on neid raskemaid päevi, kui võiks vanduda, et lapse on üles kasvatanud kari metsikuid hunte. Distsiplineerisid ja selgitasid küll nii mis jaksasid, aga tolku ei paistnud sellest sugugi olevat. Hea viis lapsele õppetundi selgeks teha on tekkinud konflikt või probleem unejutu sisse põimida. Kui põnn oli päeval oma mänguasjadega kade, võid jutustada loo poisist, kes keeldub oma kallureid ja mudelautosid teiste lastega jagamast ning kuidas ta tubli poisina lõpuks oma asju sõbralikult jagama õpib. Alati peab lugu lõppema positiivse tooniga nii, et peategelane õpib oma vigadest ning probleem leiab lahenduse.

Tehke seda koos

Loo süžee välja mõtlemise vastutus ei pea olema ainult sinu kanda. Miks mitte jutustada lugu kordamööda? Sina alustad ning palud siis lapsel ühe lausega jätkata. Andke sõnajärge kordamööda edasi (ilmselt jääb suurem osa loo struktuurist sinu kanda) kuni saate loo lõpetuseks lausuda vana hea: „ja nad elasid õnnelikult elu lõpuni“.

Kasuta noppeid omaenda minevikust

Lapsed armastavad kuulda, missugused nende emmed-issid väiksena olid. Niisiis võib omaenda lapsepõlve sündmustest olla kasu inspiratsiooni ammutamisel. Pealegi on lapsel hea ja julgustav kuulda, et ka tema vanemad tegid väiksena samad eluetapid ja sündmused läbi.

Ammuta inspiratsiooni Kreeka mütoloogiast

Su laps on tõenäoliselt tuttav kolme põrsakesega, kuid ennast täis eneseimetlejast Narkissosest, kes oma peegelpilti armus, ei ole ta tõenäoliselt midagi kuulnud. Vii ennast kurssi Kreeka (või hoopis India või Aafrika) folklooriga, et ammutada inspiratsiooni arvukateks lugudeks ja unejuttudeks. Paljud müüdid võivad olla lapse jaoks pisut verised, nii et ilmselt on hea mõte need vastavalt lapse vanusele pisut lapsesõbralikumasse võtmesse ümber jutustada.

Kunst kui inspiratsioon

Lapse tehtud joonistusest või maalist võib saada hea hüppelaud toreda loo alguseks. Palu lapsel selgitada, mida ta kunstiteos kujutab ning jätka sealt loo jutustamist. Sinu laps on kindlasti väga elevil ja rõõmus, et sa tema kunstiteosele elu sisse puhusid.

Sinu laps – loo vapper kangelane

Lapsed on väga... noh, enesekesksed. Niisiis on nad kindlasti vaimustatud lugudest, mille peaosas on justnimelt nemad ise. Kingi lapse muinasjutu-minale üleloomulikud võimed või saada ta oma loos reisile kuule – sa ju räägid talle alati, et temast võib saada kesiganes, kas pole?


Emmede Klubi