Emmede Klubi on palju kordi kirjutanud sellest, kui halb on alkoholi tarbimine raseduse ajal. Sellest, et lapsi mõjutab vanemate alkoholitarbimine negatiivselt ka terve ülejäänud elu, oleme senini rääkinud vähe.
Lapse jaoks, kelle elus mängib rolli alkohol, puudub kodus üks olulisimaid tegureid - turvatunne. Kui ema või isa on purjus, tunneb väike laps end väga halvasti. Kui vanem põeb alkoholismi, toob see lapse jaoks kaasa pikaajalisi ja märkimisväärseid terviseriske.
Statistika ütleb, et kodus ohtralt alkoholi tarbivate vanemate lapsed hakkavad ka ise nooremas eas jooma. Uuringud näitavad, et mida nooremas eas alkoholi tarbimine algab, seda suurem on negatiivne efekt aju arengule. Alkoholist sõltuvuses vanema lapsest saab suurema tõenäosusega ka ise elu jooksul alkohoolik. Samuti on alkoholisõltlase järeltulijal suurem risk hilisemas elus endale alkohoolikust partner valida. Alkohoolikute lastel on suurem risk ärevuse, depressiooni, söömishäirete ja obsessiiv-kompulsiivsete häirete tekkeks.
Kuid lapsele võib mõju avaldada igasugune alkoholi kuritarvitamine vanemate poolt. Lapsevanem ei pruugi olla alkohoolik selle sõna klassikalises tähenduses. Purjus vanema nägemine tekitab väikeses lapses hirmu, viha ja segadust. Laps võib tunda end väga pahasti, oskamata täpselt sõnadesse panna, mis valesti on. Suurbritannias pöördub aastas umbes 4000 last laste hädaabiliinile, sest nad on endast väljas purjakil ema või isa nägemisest.
Kas Sinul on kogemus alkoholi tarbiva pereliikmega? Kas Sina mäletad, mida tundsid, kui nägid oma ema või isa purjus peaga? Kas Sina oled pidanud kogema, kuidas partneri alkoholism perekonnale mõjub? Kui oleksid nõus oma lugu anonüümsena Emmede Klubi lugejatega jagama, siis palun kirjuta meile madiken.kytt@emmedeklubi.ee. Nende artiklitega töötame ühiselt selle nimel, et Eesti emad ja isad teaksid, kuidas nende joomine lapsi mõjutab, ning rohkemad Eesti lapsed saaksid end oma kodus turvaliselt tunda.