Toitumisnõustaja retseptisoovitus: Kartulikrõpsud, popkorn ja limonaad tervislikul kujul

Toitumisnõustaja retseptisoovitus: Kartulikrõpsud, popkorn ja limonaad tervislikul kujul

29. Jan 2016, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Friikartulite ja viinerite teemast rääkides tasub peatuda ka laste lemmiksnäkkidel - kartulikrõpsud, popkorn ja limonaad.

"Miks kartulikrõpsud halvad on? Ma pigem tahaksin küsida, et mida neis head on," sõnab toitumisnõustaja. Krõpsus ei ole alles jäänud ühtainumastki kartulis sisalduvat vitamiini, kuid sinna on lisatud suur hulk ebakvaliteetset õli, soola ja lisaaineid, mis mõjuvad halvasti nii lapsele kui ka täiskasvanule.

Kartulikrõpsud sisaldavad:

• ohtlikus koguses kuumuse mõjul tekkivaid mürgiseid ja vähkitekitavaid aineid
• oksüdeerunud rasvu, mis põhjustavad kehas vabade radikaalide laastamistööd ning aeglustavad sooltetegevust, tekitavad soolestikus happelist keskkonda, seedimatust, puhitisi ja gaase
• liigses koguses turseid tekitavat ja mineraale röövivat valget soola
• maitsetugevdajat naatriumglutamaati (E621), mis kuulub eksitotoksiinide kategooriasse ja tekitab ajurakke kahjustava ülestimuleerimise. Lisaks manipuleerib naatriumglutamaat aju küllastuskeskusega, mis omakorda põhjustab kontrollimatut isu ja sellega kaasnevat võimalikku rasvumist.

"Loodan, et pärast selle teksti lugemist mõtleb nii mõnigi lapsevanem pisutki pikemalt, enne kui oma võsukese sünnipäevalauale või koduse kinoõhtu tarbeks neid kahjulikke krõpse ostab," paneb Täht emade-isade südameile.

Kas on olemas alternatiiv? Otseloomulikult - kodus ise valmistatud kartulikrõpsud. Selleks viiluta kartulid õhukeseks (näiteks juustu- või kartulikoorimisnoaga), pihusta neile või määri neid kookosõliga, raputa peale naturaalseid maitseaineid ja pista krõpsud ahju, kuni need on saavutanud kuldse värvuse ja krõbeduse. Kuluv aeg oleneb viilude paksusest!

Sama kehtib popkorni kohta - viga ei ole madala kalorsusega snäkis endas, vaid poetootele lisatud soolas, rasvas ja mikrolaineahjus ning kotikeses, milles toodet müüakse. Need popkornikotid iseenesest sisaldavad kahjulikke aineid, mis mikrolaineahjus popkorniga kokkupuutel ka toidu külge „kleepuvad“ ning mida siis endale sisse süüakse.

Alternatiiviks on (mahepoest) ostetud tavaline plaksumais, mida valmistatakse keetes potis kookosõlis. Aega kulub vaid paar minutit kauem, kuid tulemus on tervislik!

"Limonaad on taaskord üks asi, millesse ei ole lisatud mitte midagi kasulikku. See sisaldab uskumatus koguses valget suhkrut, millest juba varasemalt rääkinud oleme, erinevaid lõhna, maitset ja värvi andvaid lisaaineid, ning ega need mullid ka lastele just head ei tee," nendib Täht.

Kui lapsele aga meeldivad mullidega joogid, mida siis teha? Osta 100% puuviljamahla ning lisa sellele mullidega (Borjomi või Värska) mineraalvett! Sellest joogist saab laps vitamiine, kiudaineid, mineraale ja häid süsivesikuid. Eriti kaval mõte on pressida värsket mahla ise, sest nii saab jooki peita ka köögivilju.

Artiklisarja lõpetuseks sõnab toitumisnõustaja: "Sinu keha on sulle antud kasutada kogu eluks, sa ei saa seda poole pealt välja vahetada uuema ja parema vastu. Sellega, et oma lastele kindlustada tugev tervis, hea enesetunne ja tervislikud harjumused, alusta juba täna. Alusta kasvõi väikeste muutustega. Alusta täna, et ühel päeval saaksid tunda uhkust selle üle, et pere söögilaud on muutunud täisväärtuslikumaks ja tervislikumaks, et lapsed söövad hea isuga köögivilju, armastavad salateid ning valivad ise kommi asemel hoopis marjad."

 

Pilleriin Täht on toitumisnõustaja, treener ja kolme tütre ema. Kui Sul on küsimusi seoses enda või oma lapse toitumisega, kui soovid alustada treeningutega ja muuta oma toidulauda tervislikumaks, kuid ei tea, millest ja kuidas pihta hakata, saad temaga ühendust e-maili aadressil pilleriintaht@gmail.com.

Käesolev artikkel on osa Emmede Klubi teemanädalast "Tervislikud alternatiivid". Nädala jooksul tutvustame mõningaid Eesti laste toidulaual üpris levinud palasid, mis ei ole tegelikult kuigi tervislikud. Toitumisnõustaja abiga anname nõu millega pala lapse toidulaual asendada. Osale kindlasti ka teemanädala raames toimuvas auhinnamängus, mille auhinnaks on kastitäis (34 tk) suussulavat ja rauast ning C-vitamiinist pakatavat Hematogeeni. Auhinnamängu leiad SIIT.