Suurbritannia tüdrukutelt HPV viirust enam ei leitud

Suurbritannia tüdrukutelt HPV viirust enam ei leitud

29. Jan 2020, 16:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

22. jaanuaril avaldas Suurbritannia terviseamet andmed, mille kohaselt tüdrukute vaktsineerimine inimese papilloomviiruse (HPV) vastu on olnud efektiivne – pärast 12 aastat vaktsineerimist tüdrukute seas HPV-d enam ei esine. 

Terviseamet uuris 584 naise suurusel valimil, milline on olnud HPV vaktsiini vaktsineerimiskavasse lisamise mõju. Kui 2008. aastal, mil vaktsineerimisega alustati, olid HPV kandjateks 15% tüdrukutest, siis praeguseks ei leitud HPV viirust ühelgi tüdrukul. Viimasel viiel aastal on see protsent alati jäänud alla 2%. 

See tähendab, et vaktsineerimine on vähkitekitava HPV viiruse Inglismaal sisuliselt elimineerinud. On teada, et HPV tüved, mille vastu vaktsineeritakse, on umbes 70% emakakaelavähi juhtumite põhjustajaks. Seoses ohtlike HPV tüvede leviku vähenemisega ja äsja alanud poisslaste vaktsineerimisega võiks lähiaastail oodata emakakaelavähi juhtumite märkimisväärset vähenemist. 

Teisalt leiti ühes hiljutises, küll palju kriitikat pälvinud uuringus, et HPV vaktsiin hoiab ära HPV nakkuse, kuid ei pruugigi ära hoida vähieelsete rakumuudatuste teket. Selles uuringus ei vaadeldud, kas vaktsiin hoiab ära emakakaelaväki teket, vaadeldi vaid vähieelseid seisundeid. 

Kui edukalt hoiab vaktsiin ära vähi tekke, on segaste tulemuste valguses raske hetkel öelda, kuna alates nakatumisest viirusega kulub vähi väljakujunemiseks aasta(kümne)id.