Suurbritannia koolitüdruk süüdistab halvatuses HPV vaktsiini, EMA lükkab ümber

Suurbritannia koolitüdruk süüdistab halvatuses HPV vaktsiini, EMA lükkab ümber

19. Apr 2017, 11:41 Emmede Klubi Emmede Klubi

Chloe Brown, 16-aastane koolitüdruk Glasgowist Šotimaalt süüdistab ratastooli jäämises inimese papilloomviiruse ehk HPV vastast vaktsiini. Meedikud ja terviseorganisatsioonid on teinud täiendavaid uuringuid ja lükanud selle kahtluse ümber. 

Browni perekond on kindel, et just HPV vaktsiin põhjustas tüdruku halvatuks jäämise. Esimese süsti sai tüdruk 2015. aasta jaanuaris, reaktsiooni ei järgnenud. Teise süsti sai Chloe 2016. aasta veebruaris. Kolm kuud hiljem hakkas tüdruku tervis halvenema - teda painasid pearinglus, peavalud, väsimus, luu ja liigeste valud, lihasnõrkus. Varsti oli neiu ratastoolis, kannatades pideva vasaku kehapoole valu all.

Perekonna sõnutsi pole röntgen, MRI ega vereproovid suutnud sümptomite põhjust välja selgitada, füsioteraapia ega vesiravi pole suutnud last aidata. Perekonna hinnangul ei muutnud Chloe elus sümptomite algusajal mitte midagi muud, ainus uus asi oli HPV vaktsiin. Nad on kohtunud teiste peredega, kus tütreid on tabanud sarnane sama saatus - sama süst, sama aja pärast samad sümptomid. HPV vaktsiini väidetavatele ohvritele on ka oma rühmitusi.

HPV ehk inimese papilloomviirus võib põhjustada emakakaelavähki. Seetõttu on HPV vaktsiin Suurbritannias alates 2008. aastast riiklikus kavas. Sellest alates on HPV viirusesse nakatumine Šotimaal 90 protsendi võrra vähenenud, seega vaktsiin on oma eesmärgi täitnud. Samal ajal on aga pidevalt suurenenud ühiskonna skeptilisus HPV vaktsiini kõrvaltoimete suhtes. Kui varasemalt vaktsineeriti Cervarixi nimelise ravimiga, siis nüüd on kasutuses Gardasil. Just viimane on tekitanud palju registreeritud vastureaktsioone ja vastandlikke arvamusi.

Ka Gardasili infolehel on kõrvaltoimete all kirjas pearinglus, oksendamine, lihas- ja liigesvalud, väsimus ja nõrkus. "Kuid infoleht ei maini, et need sümptomid ei lähe ära, vaid võivad jääda püsima aastateks," ütleb Chloe ema. Ta kinnitab, et ei ole vaktsineerimise vastane ja kõik tema lapsed on korra kohaselt immuniseeritud, kuid ta ei usu, et see HPV vaktsiin, Gardasil, oleks ohutu.

Arstid ja Šoti valitsus, samuti Suurbritannia, Euroopa ja ülemaailmsed terviseorganisatsioonid on aga täna kindlal seisukohal, et HPV vaktsiin on rahvatervisele ohutu ja efektiivne. Kõik turul olevad HPV vaktsiinid on läbinud 15-30 000 osalejaga ohutusuuringud. Mitmete Chloe juhtumiga sarnaste kaebuste tõttu on nüüd läbi viidud ka täiendavaid uuringuid, mis on samuti leidnud, et põhjuslikku seost HPV vaktsiini ja krooniliste valude või haiguste vahel ei ole. Euroopa Meditsiiniagentuuri (EMA) 2016. aasta raport sedastab, et on sarnaste kaebuste rohkuse tõttu HPV vaktsiine täiendavalt uurinud ning leidnud, et jäsemete krooniliste valude (CRPS), posturaalse tahhükardia sündroomi (POTS) ja HPV vaktsiinide vahel ei ole põhjuslikku seost. CRPS ja POTS ongi tavapäraselt noori naisi tabavad haigused ja statistika näitab, et HPV vastu immuniseeritud tüdrukutel ei teki neid sündroome sagedamini kui kõigil tüdrukutel. 

Hiljuti andis Eesti Sotsiaalministeerium teada, et soovib lisada HPV vaktsiini alates 2018. aastast riiklikku vaktsineerimiskavva. Euroopa Liidus on müügiluba kahevalentsel vaktsiinil Cervarix, neljavalentsel vaktsiinil Silgard ehk Gardasil ja üheksavalentsel vaktsiinil Gardasil 9. Seega ilmselt võetakse ka meil kasutusele Gardasil.

(Allikas: Daily Mail, EMA, Wikipedia, Sotsiaalministeerium)