Sünnitusjärgse depressiooni kuri kasuõde: sünnitusjärgne ärevus

Sünnitusjärgse depressiooni kuri kasuõde: sünnitusjärgne ärevus

30. Dec 2015, 12:16 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sünnitusjärgne depressioon ei ole ainus vaimse tervise häire, mis naist pärast sünnitust tabada võib. Täna räägime depressiooni kurjast kasuõest: sünnitusjärgsest ärevusest. Kuigi ärevus tabab kümmet protsenti emaks saanuid, ei räägita sellest võrreldes sünnitusjärgse depressiooniga kuigi palju.


Millised on ärevushäire sümptomid?

* Ärevus võib esineda nii koos depressiooniga kui ka iseseisvalt.

* Võimetus magada isegi väsimuse korral. Näiteks keerlevad naisel peas üha uued ja uued mõtted, mis ei luba uinuda.

* Võimetus rahulikult paigal olla, vajadus kogu aeg millegagi tegeleda.

* Ülemõtlemine lapse hooldamist puudutavates küsimustes. Näiteks ei suuda naine lõpetada oma peas ketramist teemadel nagu kas tal on ikka piisavalt rinnapiima ja kas beebi on ikka piisavalt hea tervise juures.

* Pidev irratsionaalne muretsemine. Näiteks ei suuda naine lõpetada lapse hingamise kontrollimist, sest muretseb pidevalt, et lapsega võib midagi juhtuda, näiteks võib teda tabada hällisurm.

* Kergesti ärritumine. Asjad, mis muidu kõrvust mööda läheksid, võivad naise endast välja ajada. Ta võib seda välja elada enda, laste, mehe või teiste lähedaste peal.

* Ebareaalsustunne. Näiteks tunneb naine hooti, et tema füüsilise või vaimse tervisega on midagi valesti, et ta elab kuskil paralleeluniversumis, et ta sureb lihtsalt ära või läheb hulluks. Sellise tunde tõttu võib naine karta lapsega üksi olla.

* Põhjendamatu halb eelaimdus. Naine võib tunda, et midagi on valesti ja midagi väga halba on kohe juhtumas, kuigi sellele tundele pole tegelikult alust.

* Füüsilised sümptomid. Näiteks tunneb naine pidevalt või hooti, et ta ei saa hästi hingata, pulss on kõrgenenud, süda paha, pea käib ringi vms. Võib esineda ka liigne higistamine.

* Paanikahoogude esinemine. Kui ärevushäire läheb väga suureks, tekivad inimesel paanikahood (ootamatu tugev hirmuhoog koos tugevate kehaliste sümptomitega nagu valud rindkeres, südamekloppimine, lämbumistunne jms, mis ei kesta kaua).


Millest on abi?

* Puhkus. Ärevus võib taanduda ka iseenesest - näiteks siis, kui elu muutubki kergemaks, sest laps hakkab öösiti paremini magama. Väga-väga oluline on vaimse tervise häirete puhul nii ennetamisel kui ka ravis, et ema saaks piisavalt puhata.

* Tegelemine ka muuga peale lapse. Paljusid naisi aitab pisut tööasjadega või hobidega tegelemine või muul eesmärgil pesemas käimine, enda korda sättimine ja kodust välja minemine.

* Vahel on abi lihtsalt sellest, kui naine oskab oma sümptomid ära tunda ja nii iseendale kui ka lähedastele neid lahti mõtestada. Kuna suur osa ärevusest on irratsionaalne ja ebarealistlik muretsemine, on palju abi juba lihtsalt kõva häälega välja ütlemisest: ma tunnen hirmu, ma luban enda kehal seda hirmu tunda, kuid ma saan tegelikult aru, et see hirm pole kuigi ratsionaalne, ning et hirmu tundmine ei suurenda ega vähenda kardetava sündmuse tegeliku tõeks minemise võimalust.

* Kindlasti tuleb oma tunnetest lähedastele rääkida. Aitab juba rääkimine iseenesest, aga ka abi, mida lähedased saavad pakkuda - näiteks last hoida, et ema saaks veidi puhata või muuga tegeleda.

* Professionaalne abi. Naine peaks rääkima oma sümptomitest kohe - perearstile, lapse arstile, günekoloogile, raseduskriisinõustajale, psühholoogile, psühhiaatrile vms. Nad kõik oskavad suunata naise õige abi, vajadusel ravi juurde, kui seda on tarvis, või rahustada naist, kui sümptomid on kerged ja rohkem ravi polegi tarvis.


Sünnitusjärgse ärevuse põhjuseks on sageli drastilised hormonaalsed muutused, mis sünnitanud ja/või imetava naise kehas toimuvad. See on täiesti normaalne! Seega ei ole vähimalgi määral põhjust süüdistada oma halvas enesetundes või "halbades mõtetes" iseennast - depressioon ja ärevus on haigused nagu kopsupõletik või nohugi, need võivad tabada kõiki.

Ärevus võib kahjustada naise suhet lapsega ning ema võimet oma lapse kiiresti mööduvast ja imelisest beebieast rõõmu tunda. Seega ei tasu neid sümptomeid kannatada - parem on kohe abi otsida.

Eestis on tasuta abi sünnitusjärgsete probleemide puhul saadaval raseduskriisinõustajate poolt, kes toimetavad sünnitusmajade juures.

(Allikad: pnmag.com, parents.com, postpartumprogress.com, Emmede Klubi)


Sünnitusjärgne ärevus on üsna levinud. Kas Sina tundsid pärast sünnitust mõningaid ärevuse sümptomeid? Kas ja millest said abi?