Sinu ja partneri kasvatusviisid on erinevad? Loe, kuidas neid ühildada.

Sinu ja partneri kasvatusviisid on erinevad? Loe, kuidas neid ühildada.

17. Jun 2015, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsed tabavad vanemate kasvatusmeetodite peened erinevused kiirelt ära.

Võib-olla ohjeldab ema ebaviisakust kiiremini, samas, isa on see, kes läheb endast välja kui mahl diivanile umber aetakse. Kah mul mure!

Teadlased on leidnud, et lastel, kelle vanemate kasvatusmeetodid on oluliselt erinevad, on tõenäolisemalt probleeme käitumisega.. Kui isa on nõrk vastane ja ema eeskirjad on nagu "raudne rusikas", ajab see last segadusse. 

Muidugi, on ebareaalne oodata, et Sina ja Su partner mõtlete ja tegutsete vanematena täpselt samamoodi, ütleb Jane Nelsen, “Positive Disciplines” seeria kaasautor. Ta ütleb, et asja võti on hoiduda võimuvõitlusest partneriga.

 Selleks, et murda vanu harjumusi ja leida strateegiaid, millega mõlemad elada suudavad, tuleb partneriga aus jutuajamine ette võtta. Leppige põhilistes “strateegia” punktides, millega mõlemad edasi liikuda saaksite, kokku.

 Meie kasvatus-eksperdid aitavad teid parneriga ühise kasvatusmeetodi leidmiseks 10 sammuga:

1. Rääkige oma partneriga, milliseid kasvatusmeetodeid kasutati, kui te mõlemad üles kasvasite. Kasvatusmeetodid kipuvad tihti korduma ja see võib anda Sulle partneri kasvatusstiilist parema ülevaate.

 2. Küsi oma partnerilt miks ta kasutab sellist kasvatusmeetodit nagu ta kasutab. Kuula teda ilma vahele segamata. Ole kannatlik ja lugupidav. Küsi endalt, miks sa vastu partneri meetodile vastu oled. Mida sa kardad, et võib juhtuda?

 3. Küsi mis Su partnerit Sinu distsiplineerimise stiili juures häirib.

 4. Arutage avatult kõiki valikuvariante, tasakaalustades plusse ja miinuseid.

Töötage koos välja reeglid ja tagajärjed, millega mõlemad nõus olete. Olge valmis neid peale paari nädalat kohandama või tagasi võtma, kui need mõlemi jaoks ei toimi.

 5. Kui te alustate “jagatud strateegiaga”, lahendage erimeelsused, kui need tekivad, üks korraga ja rahulikus privaatses kohas.

 6. Tehke kompromisse, aga laste ette ilmuge ühise rindena.  Kui nad näevad, et te teete koostööd, on vähem tõenäoline, et nad üritavad teid üksteise vastu üle mängida. Vannu, et sa ei hakka kaasa kasvatusmeetodeid laste ees maha tegema. 

7. Kui sa kahtlustad, et teie laps mängib teid üksteise vastu (“Isa lubab mul lauda koristada pärast seda, kui olen oma saate ära vaadanud” )", ütle talle, et annad oma vastuse pärast isaga rääkimist. Või ütle talle, et ta peab mõlema vanema käest jah-sõna saama, enne kui edasi tegutseb. Pea meeles: Kõik distsipliini küsimused ei pea koheselt vastust saama.

8. Kui Su partner tundub heitunud- isegi kui sa ei ole õnnelik kuidas ta olukorra lahendas -  ole suuremeelne ja empaatiavõimeline ja julgusta teda.

Leia vaikne hetk, et õrnalt ja mitte arvustades öelda näiteks: “See oli karm. Vean kihla, et sa oled praegu ärritunud. Tahad sa sellest rääkida?”.

 9. Kui teil on kodus kooliealised lapsed, postita selged pere reeglid seinale ja vaadake neid koos, et tugevdada sõnumit, et sina ja su partner olete meeskond.

Vanemaid lapsi eeskirjade kehtestamisele kaasamine loob parema koostöö.

Kaasa plaani ka võimalus reegleid ja tagajärgi üle vaadata, et neid saaks vastavalt laste vanusele kohandada.

 10. Mida teha, kui partner keeldub antud teemal isegi lõbusast arutelust? See on karm, kuid ära anna alla. Palu tal teha nimekiri oma lapse käitumismallidest, mis teda hulluks ajavad ja lisaks tema ideed, kuidas neid parandada annaks.

 Kui sa võtad “politseiniku” hoiaku – on olemas ainult üks õige tee ja see on minu tee, hoiab see sind ainult lahingutsoonis kinni. Proovi selle asemel mõista oma partneri lähenemisviisis loogikat.

Kui miski muu ei aita, anna talle lugeda mõni temaatiline raamat või artikkel, või küsi nõu õpetajalt, nõustajalt või terapeudilt. 

Kuidas on lood Teie peres - olete kasvatusteemadel ühisel meelel või on olnud ka erimeelsusi? Kuidas Te need lahendanud olete?