Õnnelikkus kasvab iga järgmise lapsega

Õnnelikkus kasvab iga järgmise lapsega

21. May 2019, 15:30 Emmede Klubi Emmede Klubi

Märtsis ilmus tänavune ÜRO õnnelikkuse raport, millest pshühholoog ja õppejõud Avo-Rein Tereping teeb Postimehes põhjaliku ülevaate. 

2012. aastal ilmunud esimese õnnelikkuse raporti põhjal oli Eesti 157 riigi seas 72. kohal. Sellest ajast oleme jõudsasti arenenud. 2018. aastal olime 63. kohal. Selle aasta raporti põhjal tõusis Eesti juba 55. kohale. 

Õnnelikumad on need, kel on lapsi. Vanusegrupis 18–24 aastat on tulemus küll vastupidine: statistiliselt olid õnnelikumad lastetud inimesed. Alates 25. eluaastast kasvab subjektiivne õnnelikkus stabiilselt koos laste arvuga. Ühe lapsega inimesed on õnnelikumad kui lasteta inimesed, kahe lapsega inimesed õnnelikumad kui ühe lapsega inimesed ja nii edasi. Hakkab silma seegi, et lastega inimeste õnnelikkus on möödunud aastaga võrreldes oluliselt kasvanud. 

Paarisuhte juures mängib rolli ka perekonnaseis. Kõige õnnelikumad on partneriga koos elavad inimesed, siis partneriga kuid lahus elavad inimesed, siis lahutatud inimesed ja kõige vähemõnnelikud on vallalised. 

Elukohtade poolest on kõige õnnelikumad Tallinna, edasi Tartu, Pärnu ja Narva inimesed, järgmiseks maainimesed ja viimasena väikelinnade elanikud. 

Õnnelikkuse raporti edetabeli esikohtal on meie sõsarrahvas Soome. Järgnevad Taani, Norra, Gröönimaa, Holland, Šveits, Uus-Meremaa ja Kanada. Õnnelikumad kui Eestis on inimesed nii Leedus (42. koht) kui ka Lätis (53. koht). Edetabeli viimastel, 150.–156. kohtadel on Malawi, Jeemen, Rwanda, Tansaania, Afganistan, Kesk-Aafrika Vabariik ja Lõuna-Sudaan. 

 

Millised on Sinu arvates põhjused, miks lasterohkus teeb õnnelikumaks?