Mõned rasestumisvastaste vahendite teemalised müüdid ja tegelikkus

Mõned rasestumisvastaste vahendite teemalised müüdid ja tegelikkus

04. Nov 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Rasestumisvastaste vahendite kasutamise ja nende kõrvalmõjude kohta on meedias ja rahva seas levinud palju müüte. Neid aitas Postimehes lahti mõtestada seksuaaltervise liidu president Marie Abel.

Müüt: Pillide kasutamises on soovitatav pause teha. 

Ei vasta tõele. Põhjendamatu paus toob kaasa tsüklihäired, see omakorda asjatu muretsemise. Ka on leitud, et vähene tromboosiriski tõus, mis kombineeritud rasestumisvastaste vahendite kasutamisega kaasneb, on kõrgem kasutamise alguses ning edaspidi väheneb.

Müüt: Emakasisesed vahendid ei sobi noortele naistele. 

Ei vasta tõele. Hormoonspiraal sobib väga hästi ka noortele ja sünnitamata naistele.

Müüt: Kontratseptiivid alandavad naise libiidot. 

Ei vasta tõele. Seost ei ole leitud. Vahel võib libiido langus rasestumisvastaste vahendite kasutamise ajal olla seotud sellega, et ollakse pikaajalises püsisuhtes – selle alguses ongi vahekorrad sagedasemad, mingil ajal aga muutuvad harvemaks. Mõnele naisele mõjub kontratseptiivide kasutamine aga hoopis libiidot tõstvalt, sest ei pea muretsema soovimatu raseduse pärast.

Müüt: Kontratseptiivid vähendavad naise viljakust. 

Ei vasta tõele. Pigem aitab rasestumisvastane vahend viljakust säilitada, sest kaovad soovimatu raseduse tõttu tehtud abordi tüsistuste ning emakavälise raseduse võimalus. Pärast rasestumisvastase vahendi kasutamise lõppu taastub naisele omane viljakus kohe.

Müüt: Kontratseptiivid põhjustavad kaalutõusu, aknet, liigset karvakasvu jms. 

Ei vasta tõele. Hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamise alguses võib esineda vedelikupeetust, mis võib tingida rindade hellust ja 1-2 kg kaalutõusu, kuid enamasti need nähud mööduvad. Mis puudutab aknet ja liigset karvakasvu, siis kombineeritud pille, plaastrit või tuperõngast kasutatakse nende probleemide ravimiseks, seega nad ise sääraseid nähtusid ei põhjusta.

Müüt: Kontratseptiivid põhjustavad vähki. 

Nii ja naa. On leitud, et hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutavatel naistel esineb vähesel määral sagedamini rinnavähki. Samas on tõendatud, et hormonaalsed rasestumisvastased vahendid vähendavad emaka limaskesta vähki ja munasarjavähki.

Loe pikemaid põhjendusi, miks need müüdid ei vasta tõele, ajalehest Postimees.


Kas kasutad või oled kasutanud rasestumisvastaseid vahendeid nagu pillid, plaastrid, hormoonspiraal või tuperõngas? Miks või miks mitte? Kas Sinul on nende vahendite kasutamisel tekkinud probleeme?