Millal on õige aeg lapse kõrvade augustamiseks ning mida tasuks silmas pidada?

Millal on õige aeg lapse kõrvade augustamiseks ning mida tasuks silmas pidada?

07. Jan 2015, 11:32 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui kaalud oma tütre kõrvade augustamist, võib otsuse langetamisel abi olla neist vastustest kõrvarõngaaukudega seotud korduma kippuva küsimustele.

Milline on õige vanus lapse kõrvade augustamiseks?

Eksperdid on ühel nõul, et see on väga isiklik otsus, kuid mõned hoiatavad siiski tütre kõrvade liiga vara augustamise eest. „Iga kord, kui nahka läbistatakse, on oht infektsioonide tekkeks ning kuna vastsündinute immuunsüsteemid alles arenevad, tuleks enne lapse kõrvade augustamist oodata vähemalt kuue kuu vanuseni,“ ütleb Seattle’i lastehaigla pediaater Wendy Sue Swanson.  Teisalt, kui soovid lasta lapsel endal selle otsuse vastu võtta, tuleks oodata vähemalt kümnenda eluaastani, et seda asja temaga siis arutada. Mida vanem on laps, seda suurem on tõenäosus, et ta on valmis otsusega kaasnevat vastutust ise kandma ning oma kõrvu ja värskeid auke nendes korralikult puhastama.

Kuidas saab selle kogemuse lapse jaoks vähem valulikuks muuta?

Salongides kasutatakse erinevaid tuimestavaid spreisid ja geele, mis valu mõnevõrra vähendavad, kuid ükski meetod ei võta valu täielikult ära. „Kui sinu tütrele tehakse kõrvarõngaaugud, on see kindlasti mõnevõrra valulik,“ ütleb dr. Swanson. Räägi lapsega kõrvaaukude tegemise protseduurist samamoodi, nagu räägiksid temaga arsti juures süsti saamisest – vähenda tema ärevust selgitades, et see on kiire protseduur ja julgustades teda rahulikult ja sügavalt hingama.

Millisest metallist kõrvarõngad on parim valik?

Kirurgilisest roostevabast terasest kõrvarõngad ja kõrvarõngatagused on parim valik – eriti, kuna selles ei sisaldu niklit ega sulameid, mis võivad allergilisi reaktsioone põhjustada. Nikli- ja koobaltiallergiad on väga tavalised, nii et eksperdid soovitavad neid metalle sisaldavaid kõrvarõngaid vältida. „Mõned lapsed võivad olla tundlikud ka valgele kullale, sest ka selles sisaldub tihtipeale niklit,“ selgitab Pennsylvania ülikooli dermatoloog dr. Bruce A. Brod. Lisaks kirurgilisele roostevabale terasele kuuluvad turvalisemate valikute hulka veel plaatina, titaan ja 14K kuld. Kõrvarõngaste valikul on oluline üle kontrollida, millest need valmistatud on ning vajadusel valiku turvalisuse osas arstiga nõu pidada.

Mille järgi valida salongi ja tehnikut?

Alustuseks võid usaldusväärsetelt sõpradelt ja tuttavatelt uurida, kus nemad oma lastele kõrvarõngaaugud teha lasid ning kuidas nad teenusega rahule jäid. Kui oled otsuse mõne salongi kasuks langetanud, veendu, et augustamisega tegeleval tehnikul oleks kõrvade augustamisel piisav kogemus (tehnik võiks olla vähemalt aasta aega mitu korda päevas kõrvu augustanud). Kõige tähtsam on, et tehnik järgiks kõige tavalisemaid turvameetmeid: veendu, et ta käed oleksid antibakteriaalse pesugeeliga pestud, et ta paneks kätte uhiuue paari kindaid, desinfitseeriks enne protseduuri sinu lapse kõrvalestad ning võtaks sinu silme ees varem avamata pakist välja kõrva augustamiseks mõeldud nõela.

Millist augustamisjärgset hoolt tuleb lapse kõrvade eest kanda?

Pärast kõrvade augustamist tuleb infektsioonide riski vältida ja oma tütre kõrvarõngad alati puhastena hoida. Pese käed õrnatoimelise seebiga ning puhasta seejärel lapse kõrvarõngad kaks korda päevas desinfektsioonivahendi, vesinikperoksiidi või ilusalongist kaasa saadud spetsiaalse puhastusvahendiga. Liiguta kõrvarõngast puhastamise käigus ringiratast ja liiguta seda õrnalt edasi-tagasi – püüa paraneva augu kuju mitte muuta. Veendu, et kõrvarõngas ei istu kõrvas liiga tihkelt. Ära eemalda esimest kõrvarõngapaari varem, kui kuue nädala möödudes – kui selle varem eemaldad, hakkab auk koheselt kinni kasvama. Pärast kuue nädala möödumist võib kõrvarõngad teise paari vastu välja vahetada, kuid veenduda tuleb, et sinu tütar kannaks kõrvarõngaid pidevalt vähemalt kuus kuud järjest – nii muutuvad kõrvarõngaaugud permanentseks.

Millised on infektsiooni tundemärgid?

„Punetus, paistetus, vedelikueritus või valu, sügelus ja tundlikkus on märgid sellest, et tegemist võib olla infektsiooni või allergilise reaktsiooniga,“ ütleb California ülikooli dermatoloog Jenny Murase. Selles veendumiseks oleks kõige targem pöörduda arsti poole. Kui tegemist on allergilise reaktsiooniga kõrvarõngastes sisalduvale metallile, võib kõrvarõngaste välja vahetamine probleemi lahendada. Kui tegemist on infektsiooniga, saab seda ravida antibiootikumide abil. Kui reaktsioon tekib, tuleb kõrvarõngad eemaldada ning oodata kuus kuud või kauem ning alles seejärel kaaluda kõrvade uuesti augustamist. Pea meeles, et infektsiooni puhul on suurem tõenäosus, et augu kohale tekib armkude ning selle nahapiirkonna korduv traumeerimine suurendab riski ka keloidarmide (liigliha) tekkeks.  

Kas on veel meetmeid, mida lapse tervise ja turvalisuse huvides rakendada?

 "Oma tütre kõrvu augustades tuleks veenduda, et augustades ei läbistata kõhre – sedasi suureneb infektsiooni ning keloidarmide moodustumise risk“, ütleb dr. Brod. Kui su laps riideid vahetab või juukseid kammib, veendu, et ta ei ärrita oma värskelt augustatud kõrvu. Pane ta juuksed hobusesabasse või aseta peapaela abil kõrva taha, et kõrvarõngad juustesse ei takerduks. Veendu, et juukselakk, šampoon, lõhnaõlid ja muud sarnased tooted lapse kõrvaaukudesse ei satuks.

Kas mu laps peaks pärast kõrvaaukude tegemist teatud sporte ja muid liikuivaid tegevusi vältima?

Mõned eksperdid vastavad sellele küsimusele eitavalt, teised kutsuvad augustatud kõrvadega lapsi üles erilisele ettevaatlikkusele, eriti kahel augustamisele järgneval nädalal, kui kõrvalest on on infektsioonidele eriti tundlik. Dr. Garner soovitab nende kahe nädala jooksul järves või meres ujumist vältida, sest vees sisalduvad tundmatud bakterid võivad infektsioone põhjustada. Mis sporditegemist puudutab, võiks kiivrikandmist eeldavaid spordialasid (hoki, ratsutamine jm.) harrastades kõrvarõngad eemaldada (kui augustamisest on möödunud pool aastat) või enne kiivri pähe panemist kõrvaaugud väikeste plaastrite või sidemetega katta. Lisaks võib enne kõrvade augustamist treeneriga nõu pidada ning küsida, kas kõrvade augustamine on lubatud. Kui ei, tuleb sellega oodata hooaja lõpuni.

(Allikas: Parents.com)

Emmede Klubi

Ilu