Miks on 3 lapse emad stressis, 4 lapse emad aga rahulikud?

Miks on 3 lapse emad stressis, 4 lapse emad aga rahulikud?

12. Nov 2017, 14:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

TODAY viis läbi küsitluse, milles osales enam kui 7000 USA ema. Leiti, et kui kolme lapse emad on rohkem stressis kui ühe või kahe lapse emad, siis nelja ja enama lapse emad stressavad... kõige vähem!

"Mul on üks laps. Ainult üks üksik laps, aga mul võtab temaga kodust välja saamine tihti tund aega aega. Kui olen viimaks ukse meie tagant kinni löönud, siis mõtlen - kuidas inimesed terve portsu lastega seda teevad? Vahel näen aga bussilt maha tulemas rahuliku olemisega lapsevanemat, kellel on üks laps kõhul, vanker ees ja väike kamp suuremaid lapsi juhendada. Vaatan teda ja mõtlen - ta näeb palju vähem stressis välja kui mina! Ja enam kui 7000 ema arvamust hõlmanud küsitluse järgi - ta ongi," kirjutab ühe lapse ema Heather Marcoux portaalis Motherly.

Today küsitluse tulemustest ei selgu, miks selline fenomen esineb. Võib spekuleerida, et neljanda lapse sünni ajaks on vanemad juba õppinud laste kasvatamisega seotud stressiga toime tulema ja asjadel minna laskma. Võimalik ka, et need emad, kelle jaoks lapsevanemaks olemine ja sellega kaasuva stressiga toime tulemine on lihtsam, on ka suurema tõenäosusega need, kes tahavad rohkem lapsi.

Mõned teadusuuringud on leidnud, et mitte ainult suurperede vanemad, vaid ka lapsed ise kogevad vähem stressi. 2016. aastal leiti Norras, et lastel, kes kasvavad üles suurtes peredes, esineb vähem vaimseid häireid, mis tõenäoliselt viitab väiksemale stressi tasemele kodus. Mida rohkem õdesid-vendi ja mida väiksemad vanusevahed, seda suurem stressi leevendav efekt.

Kuid on ka uuringuid ja eksperte, kes kinnitavad vastupidist: mida suurem arv lapsi, seda rohkem stressi.

 

Mitu last on Sinul ja kuidas hindad oma stressitaset?