Mida teha, et saabuv jõuluaeg pere rahakotile laastavalt ei mõjuks?

Mida teha, et saabuv jõuluaeg pere rahakotile laastavalt ei mõjuks?

21. Nov 2015, 09:50 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljude perede jaoks tähendab detsembrikuu tavalisest suuremaid väljaminekuid ja tihtipeale võib jõuluperiood pere rahakotile suisa laastavalt mõjuda. Nii kaasneb jõulukinkide tegemise ja tähistamisega suur stress, mistõttu on inimestel tihti hinges kõik muu, aga mitte jõulurahu. Emmede Klubi jagab näpunäiteid, kuidas jõulustressi hoolika planeerimisega märkimisväärselt vähendada.

Alusta sellest, et sead jõuluperioodiks eelarve. Suurem osa peresid ei tee harilikult jõuluajaks kindlat plaani ning seetõttu on pühade ajal tehtud kulutuste mõju pere rahakotile tihti tunda ka uue aasta esimestel kuudel. Kui Sul on kindel eelarve, mille piires püsida, on ka rahaasjade kontrolli all hoidmine kordades lihtsam.

Üks peamisi asju, millele lapsevanemad pühade ajal liigselt raha kulutavad, on mänguasjad. Paljud kardavad, et lapsed pettuvad, kui ei saa sama uhkeid mänguasju, nagu nende lasteaia- ja koolikaaslased. Tegelikkuses võiks lapsele kinkida vaid mõne kindla asja, mida ta endale pikalt ihaldanud on ning rõhutada, et vastupidiselt sünnipäevale (mis on lapse päris oma päev, mil keskendutakse vaid tema soovidele ja vajadustele) on jõuluajal oluline andmisrõõm ja koosveedetud hetked. Kui pühade tegelikule tähendusele rohkem rõhku panna, ei mõju see hästi mitte ainult Sinu rahakotile, vaid annab ka lapsele olulise õppetunni isetuse ja ligimesearmastuse kohta.

Järgmisena tuleks koostatud nimekirja lihtsustada ja kärpida. Uuringud on näidanud, et jõuluperioodiks nimekirja koostades on võimalik kokku hoida koguni 30 protsenti hooajalistest kulutustest. Nimekirja tegemine aitab sul meenutada kõiki, kes meelespidamist väärivad ning võimaldab sul "kingistrateegiat" pikalt ette planeerida. Kui viivitad kinkimisega jõuluperioodi haripunktini, ei ole sul aega otstarbekate kinkide planeerimiseks sõpradele, perele, lapsehoidjatele, kolleegidele jt. Jõulunimekirjade organiseerimiseks ja planeerimiseks võid oma nutitelefoni tõmmata tasuta rakenduse Santa's Bag (iOS) või Christmas Gift List (Android), et plaani koostamist ja struktureerimist veelgi hõlbustada.

Soovitame koostada kolm põhinimekirja: "poest ostetud kingitused", "ise tehtud kingitused" ja "jõulukaardid". Alusta sellest, et valid iga lähedase ja tuttava jaoks ühe neist kategooriatest ja lisad ta vastavasse nimekirja. Pane nimekiri paariks päevaks kõrvale ja võta seejärel taas ette ning uuri seda kullipilguga. Kas on keegi, kes eelistaks sel aastal kingituse asemel ilusat jõulukaarti? Võib-olla saaksid kellegi poest ostetud asjade nimekirjast eemaldada ja talle hoopis midagi oma kätega valmistada? Kindlasti tasuks meeles pidada lihtsat reeglit: kui inimene pole endast viimase 12 kuu jooksul märku andnud, tuleks ta kingituste kategooriast eemaldada ja mujale paigutada.

Viimane samm on nimekirjale hinnakategooriad lisada, alustades kingitustest, mis maksavad 5€ või vähem, 10€, 15€ jne. Löö kokku iga kategooriaga seonduvad kulud ning pea kindlasti meeles ka küpsetamisele, meisterdamisele, kaartidele ja postitamisele kuluvaid summasid. Vaata, milline on sinu jõuluperioodi eeldatav kogukulu. Kui summa on oodatust suurem, pead tegema muudatusi ja kärpeid seni, kuni nimekiri mahub sinu pühadeaegsesse eelarvesse. Seejärel hakka pihta - mida rutem sa kingituste planeerimise ja valmistamisega ühele poole saad, seda rohkem saad jõuluaega südamerahus nautida.


Emmede Klubi

Mirjam Mirjam 22. Nov 2015, 22:46 EiOskaArvata

Väga-väga õige! Aga palju on ka neid suguvõsasid ja peresid, kus see kingituste tegemise surve siiski on ja isegi, kui inimene kingituste tegemist naudib ja armastab, on mõistlik seda planeerida ja kulutusi piirata. Mulle näiteks õudselt meeldib kinkida, aga tunnen, et mulle kuluks küll ühe korraliku plaani koostamine marjaks ära...