Täna, 10. detsembril on rahvusvaheline inimõiguste päev. Justiitsminister Maris Lauri sõnas Inimõiguste Instituudi korraldatud paneelarutelus, kus tänavu oli teemaks ühiskonna ja üksikisiku huvide tasakaal, et sundvaktsineerimise mõte ei lähe kokku Euroopa põhimõtte ega euroopaliku ilmavaatega.
„Võime öelda, et konsensus vaktsineerimise kasulikkusest on euroopaüleselt olemas. Siit edasi, selle kohustuslikuks tegemine oleks minu hinnangul aga ühtse Euroopa tee häving. See ei arvestaks mitmekesisusega ei riikides ega üksiksiku tasandil ja see ei lähe kindlasti kokku euroopaliku ilmavaatega,“ rääkis Lauri.
Lauri sõnul tuleb aktsepteerida seda, et kõigiga ühise seisukohani ei jõutagi, kuid teavitustööd vaktsineerimise kasulikkusest tuleb igal juhul jätkata.
„Tuleb rääkida, selgitada ja võimalusi tutvustada, isegi kui see tundub juba lootusetu. Peavad rääkima ministrid, arstid, naabrid ja sõbrad. Aga rääkimise kõrval ei tohi unustada kuulamist ja meil tuleb aktsepteerida ka seda, et ongi inimesi, kes lõpuni jäävad teistsuguse seisukoha juurde. Kuid aktsepteerimine peab olema vastastikune,“ lisas ta.
Ministri sõnul on inimestel olnud kõige raskem aru saada õiguste ja piirangute vaheliste piiride kiirest muutumisest.
„Vabadus lõppeb sealt, kus algab teise inimese õigus – õigus elule, neist üks tähtsamaid. Siin on olnud vajalik kehtestada piiranguid ja see on nihutanud ka õiguste piire. Kui muidu on need piirid paika loksunud pikema aja vältel, siis viimase kahe aastaga on tulnud neid kogu aeg vastavalt uutele teadmistele, uutele tüvedele või muutunud nakatamisnäitudele ümber sättida. Kahtlemata on see kõigi jaoks olnud keeruline,“ lisas ta.
Inimõiguste päeva puhul peetud paneeldiskussioonis osalesid justiitsminister Maris Lauri, õiguskantsler Ülle Madise, soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta ning Tartu Ülikool rahvusvahelise õiguse professor Lauri Mälksoo. Paneeli juhtis Neeme Raud ja seda on täies mahus võimalik vaadata siit.