Made Laanpere selgitab naisearstide murekirja

Made Laanpere selgitab naisearstide murekirja

20. Mar 2019, 11:17 Emmede Klubi Emmede Klubi

Naistearstide seltsi president Made Laanpere selgitas eile hommikul Vikerraadios, miks peavad Eesti naistearstid abortide piiramise ideed niivõrd murettekitavaks, et sel teemal kirjutati peaministrile avalik kiri.

1. Esimest korda on tõstatunud poliitilise küsimusena vabas Eestis juba iseenesestmõistetavaks saanud inimõigused. 

2. Esimest korda on tõusnud poliitiliste, justkui lahendamist vajavate teemade hulka seksuaal- ja reproduktiivtervise teemad, mille kohta meil tegelikult Eestis on ette näidata ainult edulugu. 

3. Kõikide antud teemal maailmas juhtivate organisatsioonide soovitatud meetmed hea seksuaal- ja reproduktiivtervise saavutamiseks ühiskonnas on laste kohustuslik seksuaalharidus, rasestumisvastaste vahendite kättesaadavus ja kättesaadavad teenused - eriti just noortele. Need tegurid ongi Eesti väga heade, maailma parimate seas olevate seksuaal- ja reproduktiivtervise näitajate taga.

Euroopast on näiteid, kus süütuna näiv abordinõustamise idee sisaldab varjatud agendat, mis viib varem või hiljem abordi rangete piirangute või ka keelustamiseni, mis on juba tõsine naise enesemääramisõiguse rikkumine.

On ka näidetest teada, et poliitilised jõud, kelle retoorikasse ilmub järsku aborditeema, ei piirdu kunagi ainult sellega, vaid hakatakse piirama just neid tegureid, mis on seksuaal- ja reproduktiivtervise edu taga: piiratakse seksuaalharidust koolis, piiratakse teenuseid, eriti noortele, võib-olla ka rasestumisvastaste vahendite kättesaadavust. 

See ei sea ohtu mitte ainult meie riigi häid tervisenäitajaid, vaid ka iga naise, mehe ja lapse tervise tulevikus. Naistearsti on ääretult murest, et aastakümnetega Eestis saavutatu võib kiirelt pöörduda hoopis teises suunas. 

Poola on parim näide - seal pöörati liberaalne abordipoliitika konservatiiveks, samas pole abortide tegemine kuskile kadunud. Piirangute seadmisele vastuseks tekib alati paralleelne aborditurg. Näited on ka Ungari, Slovakkia, Venemaa. Samal ajal on kõik need ka Euroopas kõige madalama sündimusega riigid.

Samal ajal on just Eestis abordi statistika vähenemise poolest kõige positiivsem näide maailmas ning ka teismeliste raseduskordajad on samuti meil maailmas kõige kiiremini langenud. Seega Eestis toimib praegune süsteem väga hästi. 

Kuula saadet järele SIIN!