Mööduva aastakümne laste kasvatamise trendid – mida jätta, mida võtta kaasa uude aastakümnesse?

Mööduva aastakümne laste kasvatamise trendid – mida jätta, mida võtta kaasa uude aastakümnesse?

30. Dec 2019, 15:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Peatselt algab uus aastakümme. Millised olid kohe lõppeva aastakümne levinumad trendid lapsevanemate seas? 

Mõned neist on tõestanud end väärt ideena ja tulevad ilmselt kaasa ka uude aastakümnesse, teised mitte...

Lapse soo teatamine

Trend, mis sai hoo sisse 2008. aastal seest värvilise koogi lahtilõikamisega, kulmineerus 2019. aastal ühe vanaema surmaga. 

Mõnes mõttes on ju tore, kui ultrahelitehniku kuivade sõnade asemel saab beebi sugu selgeks hoopis kooki lahti lõigates, õhupalli katki torgates, kingipakki avades (sinine või roosa sisu) vms. 

Teisalt läks soo nutikal viisil teatamise trend sel aastakümnel ilmselgelt liiale... USAs tekitas beebi soo teatamine värvilise raketi abil metsatulekahju ning soo teatamine kodus valmistatud paugupommi abil lõppes oodatust tõsisema plahvatusega, mille tagajärjel suri beebi vanaema. Ekstravagantsed soo teatamise üritused korraldati ja filmiti üles sotsiaalmeedia jaoks. 

Näputoitumine

Vanasti toideti beebisid esimesel umbes kuuel elukuul ainult rinnapiima või pudelipiimaga ning seejärel alustati muu toidu tutvustamist püreena. Kui beebi juba püreega hästi hakkama sai, siis liiguti edasi veidi tahkema toidu pakkumise juurde kuni lõpuks jõuti koos hammaste suhulõikumisega tavalise tükilise toiduni.

Viimasel aastakümnel sai aga erakordselt populaarseks näputoitumine, mis tähendab, et toidu püreestamise etapp jääb vahele. Laps saab kuni kuuenda elukuuni rinnapiima või pudelipiima ja seejärel antakse talle kohe näpuvahele tükiline toit. Esmalt pehmemad tükid, ajapikku ka kõvemad. Hammaste olemasolu pole tähtis - loeb see, et beebi suudaks iseseisvalt istuda ja näppudega toitu haarata.

Võrguvanemlus

Viimasel aastakümnel sai väga populaarseks võrguvanemlus ehk sharenting. See tähendab, et lapsevanemad jagavad oma laste elu (pilte lastest, jutte laste tegemistest) sotsiaalmeedias - Facebookis, Instagramis, blogides jms. 

Praktika on tekitanud väga palju küsimusi selle seaduslikkuse ja eetilisuse üle, sest väikestel lastel puudub võimalus ja võime enda digitaalse jalajälje loomisel sõna sekka öelda. Lihtsalt öeldes - lapsed ei saa öelda, kas nad tahavad või ei taha, lubavad või ei luba vanematel enda kohta internetis infot jagada. Suuremad lapsed küll oskavad juba oma arvamust öelda, kuid nende seisukoht ei pruugi olla pädev, sest nad ei oska veel tagajärgi adekvaatselt hinnata ning juhilduvad tegelikult niikuinii oma vanemate arvamusest. Juba ongi teismelised mitmel pool maailmas oma vanemate peale soovimatu digitaalse jalajälje loomise eest kaevanud. 

Vanemlusstiilid

Kui vanasti rääkisid inimesed peamiselt headest ja halbadest vanematest, siis viimase aastakümne jooksul on kõnepruuki tekkinud helikoptervanemad, vabakasvatust pooldavad vanemad, buldooservanemad, ükssarvik-vanemad, autoritaarsed ja autoriteetsed vanemad... jne. 

Kohutavad kolmesed

Kui vanasti räägiti ikka n-ö kohutavatest kahestest, siis viimasel aastakümnel märgati, et kolmeaastased lapsed on ka päris kohutavad. See on nagu esimene teismeiga, millega kaasnevad lõpmatud jonnihood, dramaatiline nutt katkise küpsise pärast, igale asjale "ei" vastamine jms. 

Mis ootab ees uuel aastakümnel?

  • Internet ennustab algava aastakümne vanemlustrendideks näiteks kliimaaktiivsuse tõusu tõttu laste kasvatamisel plastikust loobumist ja teleka taas lauamängude vastu välja vahetamist.
  • Samuti ennustatakse menstruatsiooni-pidude populaarsust, et normaliseerida teismeea muutusi ja tekitada tüdrukutes tunne, et naiseks kasvamine väärib tähistamist mitte häbenemist.
  • Üha rohkem pöördutakse loomuliku raseduse ja sünnituse poole, üha enam kaugenetakse ravimitest.
  • Veelgi populaarsemaks saab ennustuste kohaselt ka teadvelolek ja teadvelolev vanemlus.
  • Rohkem hakatakse tähelepanu pöörama vaimsele tervisele ja vaimse tervise mõjule füüsilisele tervisele, seda eriti emade puhul.
  • Haridustee muutub personaalsemaks ja reaalse tööturu ootustele vastavamaks. Konkreetsete aineteadmiste asemel lähevad üha enam hinda kriitiline mõtlemine, analüüsivõime, loomingulisus, tehnilised oskused.
  • Lapsevanemate oluliseks ülesandeks saab kindlasti lastele digimaailmas toimetuleku oskuste õpetamine.
  • Loodetavasti väheneb koos teadlikkuse järkjärgulise tõusuga ka laste füüsiline karistamine. 

(Allikad: EssentialKids, Yahoo, Lagosmums)
 


Millised viimase aastakümne vanemlustrendid lisaksid Sina sellesse nimekirja? Millised trendid võiksid uude aastakümnesse kaasa tulla, millised maha jääda?