Laste kasvatamine lisab ema turjale 11 aastat

Laste kasvatamine lisab ema turjale 11 aastat

10. Jan 2022, 17:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tihti öeldakse, et lapsed hoiavad inimesi noorena. Vanaemade ja vanaisade puhul paistab see tõesti nii olevat, aga kui rääkida emadest, siis ütleb teadus risti vastupidist. Nimelt võib emade bioloogiline vanus olla tervelt 11 aastat kõrgem kui lasteta eakaaslaste bioloogiline vanus...

Meie vanus isikut tõendaval dokumendil sõltub sellest, millal me sündisime ja mitu aastat siin ilmas elanud oleme. Meie keha aga kalendrit ei tunne ning see ongi põhjus, miks ka ühevanad inimesed võivad näida või tunda end üsna erinevalt. Mängu tuleb bioloogiline vanus.

Meie keha koosneb rakkudest. Iga kord kui rakk jaguneb, jäävad kromosoomide otstel olevad DNA-d kaitsvad telomeerid lühemaks. Mida lühemaks telomeerid jäävad, seda rohkem tekib vananemisega seotud terviseprobleeme ja vanaduse visuaalseid ilminguid – nagu juuste hallinemine. Bioloogiliselt vananeb iga inimene, kuid bioloogilist vananemist kiirendavad näiteks suitsetamine ja ülekaalulisus.

Nimelt uurisid George Masoni ülikooli teadlased 2000 USA naise bioloogilist vanust ehk telomeeride pikkust. Nad leidsid, et isegi kui muud tegurid nagu vanus, kaal ja sotsiaalmajanduslik staatus välja arvata, on lastega naiste telomeerid keskmiselt 4.2 protsenti lühemad kui samas vanuserühmas lasteta naiste telomeerid.

Uuringu autor Anna Pollack ütles ajakirjale New Scientist, et see näitaja on võrdeline umbes 11 täiendava bioloogilise eluaastaga. Seega, lihstalt öeldes... Lapsed teevad meid 11 aastat vanemaks. Selle uuringu tulemuste järgi on laste saamisel naiste bioloogilisele vananemisele isegi suitsetamisest suurem mõju!

Kuid mis eriti põnev? Sarnane uuring, mis vaatles maia naiste bioloogilist vanust, jõudis risti vastupidisele tulemusele. Lastega naistel olid hoopis pikemad telomeerid, st laste saamisel on maiade kogukonnas hoopis noorendav mõju.

Sellest võib ju järeldada, et naise kehale ei mõju laastavalt mitte rasedus ja sünnitus iseenesest, vaid läänemaailmas laste saamisega kaasnev stress. Naised peavad toime tulema laste kasvatamisega individualistlikus ja emadele väga kõrgeid nõudmisi seadvas ühiskonnas, aga ka selle kõrvalt täiskohaga tööga.

Mitte laste saamine pole lahendus, kogukondlik ja ühiskondlik tugi laste kasvatamisel aga küll!