Foto on illustratiivne.
Loodetavasti on enamik lapsi oma perre oodatud. Mõned lapsed on aga kohe eriliselt oodatud - nende saabumiseni võib kuluda pikki aastaid. Eestis jõuab 20 protsenti kunstlikest viljastamistest sünnituseni. Postimees Tervis kirjutab täna ühe Eesti paari kogemusest, kel kulus lapse saamiseks seitse katset ja kümme aastat.
Kerli (43, nimi muudetud) hakkas laste saamisele mõtlema 30-aastaselt püsisuhtes olles. Kui paar oli ligi aasta üritanud edutult rasestuda, pöörduti murelikult arsti poole. Peagi ilmneski, et laste saamiseks on neil tõenäoliselt vaja kasutada kunstliku viljastamise abi.
Kümne aastaga tegi Kerli läbi seitse kunstliku viljastamise katset. Kuigi haigekassa rahastas protsessi suuremas osas ja füüsiliselt polnudki viljatusravi nii hull, siis vaimselt oli naine omadega läbi. Teiste laste piltide nägemine sotsiaalmeedias mõjus löögina näkku. Paar kaalus isegi lahkuminekut - sest kui omavahel laste saamine ei klapi... Lisaks rahalisele toele oleks perekond vajanud ja psühholoogilist tuge.
2015. aasta sügisel läbitud IVF oli Kerli jaoks viimane võimalus - ta hakkas saama 41-aastaseks, pärast mida haigekassa viljatusravi enam ei rahasta, ning ka rasestumine tõenäosus väheneb veelgi enam. Pärast aastaid ebaõnnestumisi ei julgenud paar enam midagi loota, aga sel korral läks teisiti - praegu on Kerli kaheaastase lapse ema.
Kas ka Sina pidid last perre ootama oluliselt kauem, kui üheksa kuud? Kuidas mõjutasid probleemid rasedaks jäämisega Sinu vaimset tervist ja paarisuhet?