Lapsed sunnivad vanemaid digidieedile

Lapsed sunnivad vanemaid digidieedile

16. Mar 2016, 18:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Varem olid lapsevanemad need, kes palusid lastel telefonid käest panna ja jutule keskenduda. Praeguseks on rollid vahetunud ning lapsed tunnevad, et vanemad veedavad liiga palju aega ekraanide taga.

Eriti just noorukitele ei meeldi vanematepoolne silmakirjalikkus, selgus hiljuti läbi viidud uuringus. Lapsevanemad vastavad õhtusöögilauas töömeilidele, samas kui lastele on telefonidega mängimine keelatud. Samuti saadavad vanemad sõnumeid ajal, kui nad on roolis.

Uuringu peamine autor Alexis Hiniker sõnab, et ka vanemad peavad oma kehtestatud reeglitele kindlaks jääma. “Käsud ja keelud olid varem lihtsamad - teler lülitati väljad ja lapsed läksid oma tuppa. Praeguseks on sotsiaalmeedia nutitelefonide tõttu igal pool kättesaadav ja piiride kehtestamine on muutunud üha raskemaks,” sõnab ta.

Uuringu jooksul küsitleti 249 peret lastega vanuses 10 - 17 ja sooviti rohkem teada saada nende digitaalsete harjumuste kohta.

Paljud lapsed tõid välja, et tahaksid rohkem näha vanemate kohalolu - et vanemad ei tegeleks lastekasvatamise kõrvalt tehnoloogiaga.

Lapsed tahavad ise otsustada selle üle, kuidas ja millal nad sotsiaalmeediat ja nutitelefone kasutavad. Samas tahavad nad, et vanemad piiraks oma sotsiaalmeediakasutust ja veedaks rohkem aega lastega aktiivselt tegeledes.

Hiniker lisas: “Kõige rohkem hämmastas meid see, et lastele mõjub paremini rangus. Keeldu "sa ei tohi Instagrami kasutada" aktsepteerivad nad paremini kui palvet "jah, tee endale konto aga ära seda õhtusöögi ajal vaata"."

Allikas: DailyMail