Miks on lapsevanematel üldse vaja enda jaoks aega ja enda hobisid? Võiks ju hoopis lapsega aega veeta? Tegelikult see päris nii ei ole.
Neuroteadlane Jaan Aru rääkis tarkvanem.ee taskuhäälingus, kuidas hoolitseda enda vajaduste eest, et olla rõõmsam ja energilisem lapsevanem.
Selleks, et armastada teisi, tuleb kõigepealt õppida armastama ennast. Õppida hoolitsema oma vajaduste eest – oma n-ö tassi täitma ja akusid laadima. Hea suhe lapsega algab heast suhtest endaga.
„On väga oluline, et igaüks saaks end väljendada nii, nagu just tema tahab,“ räägib Jaan Aru. Kui vanematel see võimalus puudub, on teadlase sõnul raske ka lapsele pühenduda. Legolosse ehitades või ükssarvikuid joonistades tuleb siis paratamatult pähe mõte, et tegelikult tahaks teha midagi muud. Kui emal või isal on võimalus pärast seda ka jooksma või kooriproovi minna, on tal palju kergem mõelda sellele, kas võluratsu võiks olla roosa või hoopis roheline.
Siiski tuleb arvestada, et oma asjadega ei tohiks tegeleda samal ajal, kui on lapsega koos olemiseks mõeldud aeg - näiteks tuleks vältida lapsega mängimise ajal Instagrami kiikamist.
Hobisid on nii kasulikumaid kui ka kahjulikumaid. See, kuidas vanemad oma vaba aega veedavad, mõjutab ka last. Lapse eeskujuks on vanema teod enne kui sõnad. Näiteks: kui vanem ütleb lapsele, et mine nüüd jookse õues, mängi palli, aga vanem ise pikutab samal ajal diivanil ja vahib telekat, siis peab laps seda ebaloogiliseks ja ebaõigalseks.
Kuula SIIN!
Millised on Sinu hobid?