Kui tihti tuleks käia naistearsti juures kontrollis?

Kui tihti tuleks käia naistearsti juures kontrollis?

21. Jan 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Üldjuhul ei pea Eesti naised günekoloogi külastamist tabuteemaks. Et regulaarne kontroll on vajalik, ollakse enamasti kursis. Nooremad vallalised naised käivadki usinamalt günekoloogi vastuvõtul, kuid pärast kindla partneri juurde püsima jäämist ja pereelu elama hakkamist kipub vajadus regulaarselt naistearsti juures kontrollis käia ununema.

Emmede Klubi uuris Elite kliiniku naistearstilt dr Deniss Sõritsalt kui tihti peaks täiskasvanud naine günekoloogi kontrollis käima ja miks üldse on regulaarne kontroll naise tervisele vajalik, aga ka millal saata oma tütar esimesele naistearsti visiidile ja kuidas teda selleks ette valmistada.


Noore neiu esimene külaskäik naistearsti juurde

Kui otseseid kaebuseid ei ole, võiks tütarlapse esimene külastus naistearsti juurde toimuda vanuses 13-15 eluaastat. Kui aga tüdrukul on ka kaebuseid - näiteks ebanormaalseid veritsusi, valulikke menstruatsioone vms probleeme, tuleks naistearsti muidugi külastada juba varem.

Kuna esimene visiit naistearsti juurde võib tekitada noores tüdrukus hirmu, piinlikkust ja ärevust, on hea talle rääkida, mis teda ees ootab. Kui tütarlaps ei ole olnud vahekorras, ei tehta esimese külastuse käigus vaginaalset läbivaatust. Kui tütarlaps tunneb ennast hästi ja tal pole kaebuseid, on visiidi eesmärgiks informatsiooni saamine. Ta saab täpsed ja korrektsed vastused oma seksuaalsuse, muutuva keha ja menstruatsioonidega seoses. Räägitakse kuidas hoiduda soovimatust rasedusest ja seksuaalsel teel levivatest haigustest.

Lapsele võiks selgitada, et just arst on see inimene, keda saab usaldada ja kelle käest saab õiget infot. Sõbrannad ja internet ei ole siiski sedavõrd usaldusväärsed allikad.

Alustades seksuaaleluga, on naistearsti külastamine juba kindlasti vajalik. Arst teostab noorele neiule ultraheliuuringu, et vaadelda emakat ja munasarju ning veenduda, et kõik on normis. Näiteks selguvad nüüd võimalikud anomaaliad nagu kahesarveline emakas või munasarjade vale arv, mida on tulevikuks hea ja tarvilik teada.


Oluline põhjus külastada naistearsti regulaarselt: PAP-test

Paar aastat pärast seksuaalelu algust hakkab naistearst võtma igalt neiult või naiselt PAP-testi ehk teostama emakakaela sõeluuringut. See on üle maailma tunnustatud emakakaelavähi ja vähieelsete seisundite varase avastamise meetod. PAP-testiga saab avastada neid rakumuutusi emakakaelal, mis võivad viia vähi tekkimisele. See on ainus võimalus avastada emakakaelarakkude muutusi varases staadiumis.

Naistearst teostab PAP-testi regulaarselt 2-3 aastase kuni naise 70. eluaastani. Emakakaela proovi on kõige parem võtta menstruatsioonitsükli keskel. PAP-testi ei tehta menstruatsiooni ajal.


Emakakaelavähi vastu vaktsineeri tütar enne seksuaaelu algust

Emakakaelavähi vastu on olemas ka vaktsiin. HPV vaktsiiniga soovitatakse vaktsineerida 11–12-aastaseid tüdrukuid, aga vaktsineerida võib alates 9. eluaastast. Kuna HPV vaktsiinid on kõige efektiivsemad isikutel,
kellel pole veel avastatud HPV tüüpe, siis on soovituslik vaktsineerida enne võimalikku kokkupuudet HPVga - seega enne seksuaalelu algust.

Seksuaalselt aktiivsed naised, kes ei ole nakatunud mitte ühegi vaktsiinis sisalduva HPV tüübiga, võivad saada vaktsineerimisest kuni sajaprotsendilist kasu. Nakatunud naiste vaktsineerimine annab neile kaitse vaktsiinis sisalduvate HPV tüüpide eest, millesse nad veel nakatunud ei ole.


Iga täiskasvanud naine peaks arsti külastama kõige harvem 2,5 aasta tagant

Kord aastas peavad naistearsti külastama need naised, kes kuuluvad mõnda riskigruppi või kel esinevad mingid kaebused. Kui naine on terve ja kaebusteta, siis võiks külastada naistearsti umbes kord kahe ja poole aasta jooksul.

Naistearsti külastamine on oluline, et kontrollida end nii suguhaiguste kui ka põletike osas, oluline on ka regulaarne günekoloogiline läbivaatus. Erineval põhjusel tekkinud, kuid ravita jäänud põletikud võivad põhjustada tulevikus näiteks probleeme viljastumisega. Korra aastas võiks teha ka põletikuanalüüsi ehk KOH-testi. Oluline on ka vaginaalne ultraheli, et vaadata emakat ja munasarju, et veenduda, et kõik on normis, emaka struktuur normipärane, pole anomaaliad ega tsüste munasarjades. Günekoloogilise läbivaatuse abil saab arst hinnata, kas toimunud on muutusi.

Seega peaksid regulaarelt günekoloogi vastuvõtul käima ka kõik need naised, kes on püsisuhtes ega tunne end suguhaiguste poolt ohustatuna!

Tavapärasemast sagedamini vajab naine naistearsti siis, kui planeeritakse rasedust, kui on varasemalt esinenud naistehaiguseid või kui lähisugulane on haigestunud enne menopausi rinnavähki või muusse naisorganitega seotud vähki.


Levinuim suguhaigus on klamüüdia

Klamüüdia levib otsesel seksuaalsel kontaktil. Kuna haigustekitaja hävineb kuivamisel, temperatuuri muutudes, ei ole klamüdioosi võimalik nakatuda saunalaval, ühist tualetti kasutades jne. Pooltel juhtudest võib klamüüdia esineda kaebusi tekitamata. Arsti juurde pöördumata võib haigus jääda avastamata.

Ka arst ei pruugi alati klamüüdia analüüse kaebusteta patsiendilt võtta, nii võib nakkus olla avastamata aastaid. Klamüüdia infektsioon kulgeb kaebusi põhjustamata 50% meestest ja 70% naistest. Kaebused võivad olla ka lühiaegsed, nii et nakkust kandev inimene võib neid mitte oluliseks pidada. Nakkuse saamisest haiguse avaldumiseni kulub keskmiselt 3-14 päeva.


Kui tunned ebatavalist valu või märkad mis iganes muutust, pöördu arstile

Naine peaks ise kodus kontrollima regulaarselt oma rindu. Kahtlaste moodustiste avastamisel tuleb kohe pöörduda günekoloogi poole. Kui naine tunneb alakõhus valu, tekkinud on valu urineerimisel, menstruatsioonid on vererohked, ebakorrapärased ja valulikud, siis ka need on põhjused, miks koheselt pöörduda naistearsti poole. Kui naine tunneb kipitust, ebamugavustunnet või on muid kaebuseid, tuleks samuti pöörduda naistearsti vastuvõtule, kuna need sümptomid võivad viidata seeninfektsioonile või suguhaigustele, mis võivad mõjutada ka edasist viljakust ja tekitada lausa viljatust.


Millal Sina viimati naistearsti juures käisid? Kas lased end günekoloogil regulaarselt kontrollida? Kui tihti tavaliselt kontrollis käid?

 


Allikas: Elite kliiniku naistearst dr Deniss Sõritsa. Elite kliinik pakub nii kvaliteetset naistearsti vastuvõttu riiklikust haiglast hubasemas ja privaatsemas keskkonnas kui ka paljusid teisi teenuseid. Kontaktid:
aadress Sangla 63, Tartu, koduleht www.elitekliinik.ee, tel 7409930, e-mail info@elitekliinik.ee.