Sünnitus ja emaks saamine on naise elus üks suurimaid füüsilisi ja emotsionaalseid muutusi. Paljude naiste jaoks kaasneb sellega ka seksisoovi vähenemine. See on täiesti normaalne ja üldiselt mööduv seisund, mida mõjutavad mitmed erinevad tegurid. Kuna meest ei pruugi kõik samad tegurid mõjutada, siis on mehe roll jääda toetavaks ja anda oma partnerile aega.
Miks seksisoov väheneb?
-
Hormonaalsed muutused: Pärast sünnitust toimuvad kehas märkimisväärsed hormonaalsed muutused. Östrogeeni ja progesterooni tase langeb, samal ajal kui prolaktiini tase, mis vastutab piima tootmise eest, tõuseb. Prolaktiin võib vähendada seksisoovi, eriti kui naine toidab last rinnaga.
-
Füüsiline taastumine: Sünnitusjärgne periood on keha jaoks taastumisaeg. Kui naine vaginaalset sünnitust, võib ta tunda valu või ebamugavust vahekorra ajal. Keisrilõige võib samuti jätta jälgi, mis vajavad paranemiseks aega. Samuti võib sünnitusjärgne väsimus ja unepuudus seksisoovi vähendada.
-
Psühholoogilised tegurid: Uue beebi eest hoolitsemine võib olla stressirohke ja kurnav, jättes vähe aega ja energiat intiimsuheteks. Mõned naised võivad tunda oma muutunud kehaga seotud ebakindlust, mis mõjutab ka seksuaalset enesekindlust.
Kui kaua madalseis kestab?
Seksuaalelu taastumine on väga individuaalne. See, millal taastub soov seksida, oleneb ka sellest, millised tegurid mängivad muutustes rohkem rolli.
Kui rääkida ainult füüsilisest ebamugavusest, siis mõned naised tunnevad end seksiks valmis juba mõne nädala pärast, mõne jaoks võtab taastumine aega paar kuud. Üldiselt soovitatakse oodata vähemalt 6 nädalat pärast sünnitust, et lohhiad oleksid lõppenud, emakakael täielikult sulgunud ja sünnitusjärgne arsti või ämmaemanda kontroll ära toimunud. Sellest varasemalt seksides tuleb kindlasti kasutada kondoomi.
Kui aga psühholoogilised tegurid jätkuvad, siis läheb ka seksuaalelu taastumiseni kauem. Kui praktiline elu beebiga on keeruline, naine on kurnatud, magamata ja abi või eriti just partneri poolne panus beebi eest hoolitsemisse jääb väikseks, siis taastub ka intiimelu kauem. Ning mida pikemaks omavahelisest seksuaalsusest ja lähedusest distantseerumine venib, seda väiksemaks jääb naistel ka soov selle järele.
Mida saab naine teha, et soov seksida kiiremini taastuks?
- Anna endale vabalt aega taastuda ja terveneda. Kui see võtab aega mitu kuud, siis sellest ei ole midagi.
- Räägi partneriga oma tunnetest, sellest mida läbi elad, millist abi ja tuge vajad, kuidas jaotada beebi eest hoolitsemise koormust võrdselt ning kuidas hoida omavahelist lähedust.
- Palu julgelt abi, nii partnerilt kui ka teistelt lähedastelt, igapäevase olmekoorma kergendamisel, et jõuaksid võtta aega ka iseendale ja psühholoogiliselt taastuda.
- Kui olukord püsib ja tekitab muret, pöördu julgelt terapeudi või seksuaalnõustaja poole.
Mida saab partner teha, et naise soov seksida kiiremini taastuks?
- Anna aega füüsiliseks taastumiseks. Ära mingil juhul suru seksi peale, survesta või ammugi nõua seda. Aktsepteeri ja austa seda, et enne sünnitust ja mõned kuud pärast sünnitust ei pruugi seks naisele hea olla.
- Toeta oma naist kõiges - küsi ja hooli, kuidas ta end tunneb, aita beebiga nii palju kui saad, võta võrdse lapsevanema roll.
- Näe ja hinda oma naist jätkuvalt ka naisena - tee armsaid žeste, komplimente, hoia ja hellita, aita leida tal nii oma aega kui ka ühist aega paarisuhte jaoks.
Uuringud ja statistika
Uuringud näitavad, et paljud paarid kogevad pärast lapse sündi muutusi oma seksuaalelus. Ühes Suurbritannias läbi viidud uuringus leiti, et umbes 83% naistest kogesid seksuaalset düsfunktsiooni esimesel kuul pärast sünnitust, kuid see protsent langes 41%-ni kuus kuud pärast sünnitust. Seksuaalelu sagedus väheneb tavaliselt esimesel aastal pärast lapse sündi, kuid enamik paare leiab aja jooksul uue tasakaalu.
Teises uuringus leiti, et kuni 20% naistest ei tunne end seksuaalselt huvitatuna isegi kuni aasta pärast sünnitust. Ka see on normaalne, kuid ometi võib see olla ja enamasti ongi ajutine.
Kui omavaheline sisuline paarisuhe - armastus, lähedus, hoidmine ja avatud kommunikatsioon püsivad, siis taastub ja püsib ka seksuaalelu. Tihti ei olegi seksuaalelu pärast laste saamist enam nii tihe nagu see oli värskelt armununa ja enne lapsi, aga sellest ei ole midagi - peaasi, et leiate omaenda tasakaalu, mis rahuldab neid mõlemat!