Kui kaua aega pärast sünnitust või keisrilõiget tohib taas seksida?

Kui kaua aega pärast sünnitust või keisrilõiget tohib taas seksida?

28. Mar 2018, 22:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Keskmiselt on naised valmis vahekorraks umbes kuus nädalat peale operatsiooni, kui lohhiad on lõppenud, emakas kokku tõmbunud, emakakael sulgunud ja keisrilõike puhul ka haav on paranenud ega tee enam haiget. 

Emmede Klubi poole pöördus ema, kes tunneb end 2,5 nädalat pärast keisrilõiget hästi, ka lohhiad on lõppenud. Kas vahekord on lubatud?

Alustuseks meenutab meie ämmaemand Maret Voites, et kõik naised ja sünnitused on erinevad. Mõni naine tunneb tõesti end väga hästi praktiliselt kohe pärast lapse sündi, teisel võtab aga taastumine aega kuid. Kui enamasti on vaginaalne sünnitus kehale kergem, siis mõni naine kogeb vastupidist - hoopis keisrilõikest taastumine kulgeb hõlpsamini.

Alates neli kuni kuus nädalat pärast sünnitust võib oodata, et lohhiad lõppevad. Samal ajal võib oodata, et nii sisemine kui ka välimine keisrilõikehaav on paranenud ja haav ei tee enam haiget. Emakal kulub oma endisesse mõõtu kahanemiseks umbes kuus nädalat. Umbes sama kaua läheb aega selleks, et emakakael uuesti sulguks. Nendel põhjustel toimub sünnitusjärgne arstlik kontroll umbes kuus kuni kaheksa nädalat pärast sünnitust, aga mitte varem, selgitab Voites. 

Kõige levinum soovitus ongi oodata seksimisega kuni arstivisiidini, kes kinnitab, et kõik on korras ja vahekord ohutu. Siiski ei saa öelda, et varasem seks oleks keelatud, kui mõlemad partnerid seda soovivad, kuid kindlasti tuleb olla ettevaatlik ja kasutada kondoomi - kuni emakakael on veel avatud, on bakterite emakasse sattumise ja põletiku risk suurem.

Ämmaemand lisab, et on täiesti normaalne, kui naine tunneb esimesel sünnitusjärgse vahekorra ajal ebamugavust või valu. Võib-olla tuleb vahekord katkestada ja edasi lükata.

 

Kui kaua aega pärast sünnitust olid Sina vahekorraks valmis?

 

Kui Sul on mõni küsimus lapseootuse või beebi kasvatamise kohta, millele sooviksid spetsialistilt vastust, siis kirjuta julgelt - meie ämmaemand Maret Voites vastab!