Konstruktiivse tüli mängureeglid

Konstruktiivse tüli mängureeglid

07. Apr 2015, 20:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

1. Igaüks vastutab oma käitumise eest.

Keegi ei sunni Sind raevutsema ega solvama oma lähedasi. Saad ise otsustada, kuidas käitud, kui oled vihane. Sea endale piirid, mida tohid vihasena teha ja mida mitte. Kirjuta oma käitumisreeglid paberile. Ära siiski sea endale liiga kitsaid raame, nagu näiteks "Ma ei karju kunagi" või "Ma ei vannu kunagi". Kõik karjuvad ja vannuvad mõnikord.

2. Mõtle hetkeks, enne kui häält tõstad.

Keskendu ja hinga rahulikult sisse-välja. Kas Sa päästad tunded valla või hoiad selle jõu endas? Ära unusta oma piire. Missugusele probleemile Sa lahendust otsid? Mida tasub teha ja mida mitte hea lõpptulemuse saavutamiseks?

3. Ära löö allapoole vööd

Süüdistused, tõlgendamine, diagnoosimine, sildistamine, jutlustamine, moraalilugemine, käsutamine, ähvardamine, ülekuulamine, alandamine ja loengupidamine on kõik löögid allapoole vööd. Kui oled nii raevunud, et ei suuda arukalt rääkida, võta aeg maha ja kasvõi mine välja jalutama.

4. Räägi kaaslasele, mida täpselt tahad

Ära esita ebamääraseid nõudmisi nagu näiteks "Sa pead mu soove paremini aimama", "Käitu  korralikult", või "Ära ole selline". Enamik meist ei ole mõtetelugejad. Ära oota, et inimesed teevad asju, mida neilt ei ole palutud.

5. Ära tülitse kunagi selle pärast, kellel on õigus ja kellel mitte.

Igaühel on õigus oma arvamusele ja seisukohale, ka lapsel. Kui kaaslane püüab Sinu seisukohta maatasa teha, võid tõdeda "Mõistan, et oled teistsugusel arvamusel. Me näeme neid asju erinevat moodi."

6. Pea meeles, et rutiiniks saanud mudelid muutuvad aeglaselt.

Ära anna alla, kuigi kukkusid mitu korda kõhuli, püüdes rakendada uusi mängureegleid oma igapäevaelus. Tõuse ja püüa väsimatult uuesti.

Mõtle...

  • mis on Su perekonna tugevused ja kuidas neid edasi arendada?
  • millist muutust Sa oma pereelus ootad?
  • Kujuta ette, et Su laps on sama vana kui Sina praegu - mida Sa tahad, et ta mäletaks oma lapsepõlvest? Mida Sa saad teha täna, et luua kodus hea emotsionaalne õhkkond?

 

Katkend raamatust "Et ema jaksaks" Mervi Juusola