Kas emapuhkus Eestis on ebanormaalselt pikk?

Kas emapuhkus Eestis on ebanormaalselt pikk?

25. Sep 2019, 14:30 Emmede Klubi Emmede Klubi

Augustis ilmus Delfis lugejakiri 30ndates ettevõtjalt, kes kirjutab, et Eestis on lapsehoolduspuhkus liiga pikk, mis teeb karuteene nii tööandjale kui naistele endile. 

Tõepoolest on Eesti vanemapuhkus üks pikimaid maailmas: ema või isa võib lapsega kodus olla kolm aastat ning siis naasta oma endisele töökohale, poole sellest ajast makstakse talle ka endise palga suuruses hüvitist. Kui saada mitu last järjest, võib üks vanem töökohta hoides ajutiselt eemal olla näiteks viis aastat jutti. Mujal maailmas on sellised tingimused harukordsed, näiteks USA-s on naised lapsega kodus vaid paar kuud.

Noore ettevõtja sõnul on tööandjal sellise pika vanemapuhkuse ajaks keeruline leida uut töötajat, sest ajutine asenduskoht pole atraktiivne. Töötaja jaoks pole aga kahjuks erandlikud juhtumid, kus tööle naastes enam kohta pole (kuigi formaalselt tuleb see leida), sest elu on edasi läinud, olukord firmas teine. Samuti vähendab pikk vanemapuhkus alateadlikult tööandjate soovi palgata noori naisi. Ka artikli autor on seepärast valinud naise ja mehe vahel töötajaks mehe. Ta sooviks, et vanemapuhkus kestaks maksimaalselt aasta. 

Eesti ettevõtja ja ema Kristel Kruustük kommenteerib artiklit portaalis Medium. Esmalt märgib ta ära, et vanemapuhkus ei ole naiste pärusmaa - vabalt võib lapsega esimese aasta olla kodus ema, teise isa, jne. Mis siis, kui tööandja, rikkudes seadust, valib töötajaks noore naise asemel mehe, kuid mees jääb pikale vanemapuhkusele?

Teiseks, hooliv töötaja aitab tööandjal oma eemalolekuks valmistuda. Kui töölt lahkuja teatab sellest kuu aega ette, siis vanemapuhkusele suunduja enamasti mitmeid kuid. Samuti annab töökohast hooliv töötaja võimalikult vara teada oma naasmisega seotud plaanidest, ning on naastes huvitatud end töövaldkonnas vahepeal toimunuga kurssi viima. Kuidas saada hoolivaid töötajaid? Läbi hoolivaks tööandjaks olemise!

Meeldivasse töökeskkonda soovivad head ja hoolivad töötajad tulla, ka ajutise kogemuse saamiseks. Kõik tööandjad peaksid mõistma ja toetama asjaolu, et inimeste tööelu on alati muutumises – mitte ainult vanemapuhkuse tõttu, töökohti ja ameteid vahetatakse paljudel isikliku arenguga seotud põhjustel. Ka jätkusuutlik ettevõte on alati muutumises, kasvamises. 

Meil on kogu aeg kiire. Kiire tööle, kiire trenni, kiire söögi tegemisega, kiire puhkusele minekuga, kiire puhkuselt naasmisega, kiire ajalehe lugemisega, kiire palgatõusu saamisega, kiire teistest parem olemisega, kiire edukaks saamisega.... Üks peamisi asju, mida inimesed oma elupäevade lõpul kahetsevad, on liiga palju töötamine ja liiga vähe perega aega veetmine. Miks me siis nii teeme? Kruustük soovitab nii ettevõtjana kui ka emana kõigil inimestel võtta aega oma lastega kodus olemiseks. 

Kruustük toob näiteks omaenda kasvava ja eduka ettevõtte Testlio, kus pool juhtkonnast ja ligi pool kogu töötajaskonnast on naised, paljud neist emad, mitmed tulevased emad. Ja isad. Ettevõte pole kunagi olnud nii edukas nagu täna ning töötajate lapsevanemlus ei takista seda edu kuidagi. Vastupidi, Kruustük on avastanud, et kui inimesed teevad kirega seda, mida nad teha armastavad, siis nad ka õpivad ja harivad end sel teemal, ning kui nad vahepeal jäävadki vanemapuhkusele, siis on nad naastes isegi paremad töötajad kui enne.

 

Mida Sina arvad – kas pikk vanemapuhkus on ühiskonnas hea või halb?