8 põhjust, miks loobuda kiirmoest ja Hiina odavkaupadest

8 põhjust, miks loobuda kiirmoest ja Hiina odavkaupadest

08. Sep 2016, 10:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kiirmood on umbes nagu kiirtoit - odav ja ebakvaliteetne versioon heast ja õigest kraamist, mida aga tänu odavale hinnale müüakse väga palju. Toome välja kaheksa põhjust, miks peaksid hetkeks järele mõtlema, enne kui tellid endale või oma perele riideid Hiinast või ostled kiirmoekauplustes.

1. Paljud odavriiete internetipoed on loomevargad - nad kasutavad loata teiste disaine. Tihti minnakse isegi nii kaugele, et varastatakse mõne teise poe tootefoto, muudetakse seda natuke Photoshopis ja saadetakse sulle siis koju järgi tehtud toode. 

2. Kiirmoel on laastav mõju meie planeedile. Kiirmoekettide eesmärk on reageerida moelavadel toimuvale võimalikult kiiresti, toota võimalikult odavalt ja igaks juhuks suur kogus kaupa. Kui uus mood tuleb, jõuavad eelmise kollektsiooni ülejäägid lihtsalt prügimäele. Vahel jõuab uus kollektsioon poodi koguni iga nädal. Kuna kiiresti ja odavalt tehes ei saa valmistada kestvaid riideid kvaliteetsest materjalist, siis kannavad inimesed neid riideid väga vähe aega. Tihti piisab paarist pesukorrast, et kiirmoesärgikese õmblused oleksid krussis ja värvid tuhmunud, ja riided jõuavad jälle prügimäele. Tihti mõtlevad naised: "Mis siis, et kvaliteet pole kõige parem - ma ostan selle kleidikese, kannan seda korra või paar ja siis tahangi juba uut. See maksab ju ainult kolm eurot." See võib tunduda hea mõte sinu rahakotile ja välimusele, kuid on korvamatu kahju meie planeedile. 

3. Maailma veereostusest tervelt viiendiku moodustavad tekstiilivärvid. Rõivatööstus annab 10% ülemaailmsest ökoloogilisest jalajäljest (kasvuhoonegaasid).

4. "Hiinakaid" ja kiirmoekaupasid ei toodeta fair trade meetodil. See tähendab, et neid odavaid riideid valmistavad arengumaades näiteks alaealised, kes töötavad 12 tundi päevas, ebainimlikes tingimustes, olematu tasu eest. Ostes selliselt toodetud riideid, toetame sellist praktikat.

5. Et riided saaksid olla ebanormaalselt odavad, kasutatakse nende tootmises ebanormaalseid odavaid materjale: näiteks kemikaale, mis segavad hormoonide tööd meie kehas ja rikuvad pesumasinast reoveena keskkonda jõudes meie loodust. Greenpeace on leidnud, et teatud toksilisi aineid leidub isegi tuntud ja hinnaliste rõivabrändide riietes - mida siis sisaldavad veel nimetud ja tundmatu taustaga, igasuguse kontrollita "hiinakad"?

6. Need riided ei ole tihti kandmiseks kuigi mugavad, sest disain ei ole läbimõeldud. Tihti on "hiinakad" n-ö üks suurus kõigile. 

7. Väga odavad riided ei ole pikas plaanis odavad, sest õhukesest kehvast sünteetilisest materjalist kehvasti valmistatud riided kuluvad kordades kiiremini, mis tähendab, et kordades kiiremini on vaja ka uuesti raha välja käia. Loomulikult ei saa kellelegi soovitada riiete peale rohkem raha kulutamist - inimestel on raha niigi vähe. Pigem on soovitus kulutada paari kvaliteetse riideeseme peale, selle asemel et osta aastate lõikes sama raha eest kokku ülevoolav kapitäis odavaid kehvasid asju. 

8. Alati ei ütle bränd ära, kas tegemist on kvaliteetse ja kestva tootega. Spetsialistid soovitavad vaadata järgmist: kui materjal näeb välja hea, aga tundub käe all kehva; kui õmbluseid on vähe; kui nööbid on kohe lahti tulemas, kui riidevärvi lõhna on eseme juures tunda, siis on ilmselt tegemist kehva kaubaga. 

Eestlaste seas tuntud "hiinakate" veebipoed on näiteks AliExpress, SheIn, Romwe. Eestis tuntuim kiirmoekett on aga Zara. 


Nippe eetiliseks šopinguks annab The Huffington Post:

  • Võimaluse korral vali kohalike tegijate, väikefirmade, disainerite tooteid. Väldi kiirmoepoode.
  • Kui rahalised võimalused viimast ei võimalda, siis osta kasutatud riideid! Alati vali sama raha eest kasutatud kvaliteetne, mitte uus ebakvaliteetne ese. 
  • Ära viska vanu riideid ära, vaid anneta need või kasuta neid millekski muuks ära.
  • Vali riided, mis on tehtud säästva arengu põhimõtteid silmas pidades. Näiteks riideid, millel on GOTS või mõni muu sertifikaat. 
  • Vali kvaliteetseid riideesemeid, mis kestavad kaua, on ilmselt parandatavad ja on ilmselt moes ka paari aasta pärast. 
  • Tee ise nii palju kui võimalik - õmble; ära viska riideid ära, vaid paranda või muuda neid.
  • Osta vähem riideid, osta harvem riideid.
  • Võta sama rahasumma ja osta selle eest kvaliteeti, mitte kvantiteeti.
Mis on GOTS sertifikaat, selgitab Eesti kvaliteetlasterõivaste firma Breden Kids:
  • GOTS (Global Organic Textile Standard) on tänasel päeval kõige kõrgem puuvillasele kangale antav sertifikaat, mis lisaks kanga ja värvide ohutusele hoolitseb ka selle eest, et kõik inimesed, kes selle kanga tootmises on osalenud, on inimväärselt koheldud, ning kogu kanga tootmisprotsessi mõju keskkonnale on viidud miinimumini.

  • GOTS sertifikaat tagab selle, et iga osa kangast ning värv, mis seda kangast puudutab, on täiesti ohutu selle kandjale. Riided on valmistatud puuvillast, mille kasvatamisel ei kasutata ohtlikke pestitsiide ega keemilisi väetisi, mis võivad läbi valmiskanga sattuda organismi.

  • Me teame, et igaüks, kes selle kanga loomise juures osales – alates seemne istutajast kuni kanga värvijani välja – töötavad ohututes tingimustes ning teenivad õiglast palka. 

  • Lisaks sellele, et loodus ei saa kahjustatud puuvilla kasvatamise jooksul, on ka kanga tootmine, värvimine  ja värvimisjärgne jäätmekäitlus väga range kontrolli all. GOTS hoolitseb selle eest, et kogu kanga tootmisprotsessi mõju loodusele on viidud miinimumini.

  • Sa tead, et oma ostuga oled Sa seisnud selle eest, et mitte keegi ei ole pidanud Sinu tarbimisvajaduste pärast kannatama – ei loodus ega ka inimesed. 

"Osta vähem, osta kasutatuna, osta paremat," meenutab meile AJ+ õpetlik video:


(Allikad: Huffington Post, Greenpeace, Lifehacker, Wikipedia

 

Kust ostad Sina oma perele riideid?