Isa vanus, elustiil ja elukeskkond mõjutavad seda, kui terved on tema lapsed, kinnitas taas üks uuring.
Seda teame me ammu, et ema tervis ja elustiil - eriti viljastumise ja raseduse ajal - mõjutavad oluliselt ka talle sündiva lapse tervist. Nüüd on aga üha enam kinnitust, et sama tähtis on ka isa tervis ja elustiil.
Näiteks on viljastamise ajal kõrges eas olevate meeste lastel suurem risk sünnidefektide, skisofreenia ja autismi tekkeks. Üle 40-aastaselt isaks saanud meeste lapsed on kuus korda suurema tõenäosusega autistid kui alla 30-aastasena isaks saanud meeste lapsed. Mehe vanus tõstab ka Downi sündroomi esinemisriski.
Ülekaalulised isad annavad oma lapsele aga edasi riski ülekaalulisuseks, diabeediks ja ajuvähiks.
Isad, kes joovad ülemäära palju alkoholi, mõjutavad oma lapse aju arengut - aju suurust ja vaimseid võimeid. Kui veel hiljuti arvati, et alkoholist põhjustatud sünnidefekte ehk FASD-d põhjustab ema rasedusaegne alkoholitarbimine, siis nüüd teatakse, et põhjustajaks võib olla ka isa alkoholilembus juba enne viljastamist.
Kuna need asjad kanduvad isalt lapsele geenide vahendusel (ebatervislikud eluviisid mõjutavad DNA tööd), siis mõjutab isa elustiil mitte ainult tema laste, vaid ka lapselaste jne tervist.
Teadlaste sõnul on tegemist üsna uue uurimisvaldkonnaga ja täie pildi saamiseks tuleb veel kõvasti töötada. Kindel on aga see, et kuigi reede õhtul paari õlle joomine ei tähenda veel alaarenenud lapse sündi, on ebatervislike eluviisidega liialdamisel teatud mõjurisk lapse tervisele igal juhul olemas.
(Allikad: Irish Independent, The Australian)
Seega kui Sinu kaasa ei usu, et ka tema peaks ühiste laste planeerimisel näiteks alkoholi ja ebatervisliku toiduga liialdamisest hoiduma, siis näita talle seda artiklit!