Hoolitse ka enda eest – puhanud ja enesega rahulolev inimene on parem lapsevanem

Hoolitse ka enda eest – puhanud ja enesega rahulolev inimene on parem lapsevanem

15. Nov 2019, 16:10 Emmede Klubi Emmede Klubi

Selleks et armastada teisi, tuleb kõigepealt õppida armastama ennast. Õppida hoolitsema oma vajaduste eest – oma n-ö tassi täitma ja akusid laadima. Hea suhe lapsega algab heast suhtest endaga.

Siseministeeriumi ja Tervise Arengu Instituudi veebilehel tarkvanem.ee avati äsja uus rubriik, mis pakub tõenduspõhist infot selle kohta, miks vanemad peaksid hoolitsema lapse kõrvalt ka iseenda heaolu eest, ning kuidas seda teha. 

Iga vanem soovib, et tema laps tunneks end turvaliselt ja õnnelikuna. Pahatihti juhtub, et lapsevanemaks saades surutakse oma vajadused alla ning püütakse olla nn supervanemad, ületades väsimuse piiri ja süüdistades ennast, kui ei jaksata teha seda, mida kõike tahetakse oma lapsele pakkuda. Vanematele võib enda rõõmuks asjade tegemine tunduda isekas ja lapsega mittearvestav. Tegelikult see päris nii ei ole. 

Lapsele turvalise arengukeskkonna pakkumiseks on ema-isa kohus hoolitseda ka iseenda vaimse ja füüsilise tervise eest ning hoida oma paarisuhet.

Kurnatud lapsevanem ei jaksa oma lapse eest hoolitseda sel määral, mis aitaks kaasa lapse arengule. Kui vanema „tass on tühi“, siis on ka süütenöör lühem ja võib juhtuda, et iga väiksemgi lapse jonn või partneri käitumine viib plahvatuseni. Kui vanema „tass on täis“, siis suudab ta probleeme tõhusamalt lahendada ja jaksab lapsele jagada piisavalt armastust ning tuge.

Kuidas oma tassi täita?

Selleks, et „tass täis” püsiks, on vaja seda täita: leida aega iseendale, minna jalutama, saada sõpradega kokku, magada, veeta aega abikaasaga, puhata... Laadida akusid.

Tee endale nädalakava ja püüa sinna mahutada:

  • Piisavalt und (7–9 tundi). Unepuudus mõjutab eriti neid ajupiirkondi, mis on seotud käitumise kontrolliga.
  • Piisavalt liikumist (iga päev vähemalt 30 minutit aktiivset liikumist, võimalusel ka intensiivsem treening 2–3 korral nädalas vähemalt 45 minutit)
  • Piisavalt enda aega (vähemalt 30 minutit, mis kuuluvad ainult sulle – mõni iluprotseduur, massaaž, raamatuklubi, teater või kino, keelekursus, uus treening, meditatsioon, päeviku pidamine jms).
  • Piisavalt aega suhtlemiseks lähedastega (vähemalt 15 minutit päevas, kui saad partneriga vestelda; vähemalt 15 minutit päevas, kui oled ainult lapse päralt; üks koduväline tegevus koos partneriga nädalas; üks kohtumine sõbra või sugulasega nädalas; üks söögikord, kui teete koos perega süüa ning einestate koos; ning planeeri koos kaaslasega aega ka intiimseks koosolemiseks).

 

Kas Sinu tass on juba täis? Kuidas oma tassi igapäevaselt täidad?