Hirmuäratav video: bakterid õpivad end ravimite eest kaitsema

Hirmuäratav video: bakterid õpivad end ravimite eest kaitsema

14. Mar 2017, 15:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

Harvardi ülikooli Meditsiinikooli teadlaste meeskond tegi katse, kui kiiresti ja edukalt suudavad bakterid üha suureneva antibiootikumide koguse seas kohaneda ja ellu jääda. Katse tulemus: hirmuäratavalt edukalt...

Teadlased võtsid suure lameda katseklaasi ja täitsid selle mikroorganismidele sobiliku vedelsöötmega. Katseklaasi parem ja vasak külg jäeti antibiootikumidest vabaks, katseklaasi keskosa poole liikudes lisati aga üha suuremas konsentratsioonis antibiootikume. Nüüd lasti E. Coli bakterite kogum külgedelt alates katseklaasi ja jälgiti kahe nädala jooksul pidevalt filmiva kaamera vahendusel, mida bakterid teevad.

Selgus, et vaid kümne päeva jooksul suutsid bakterid igasuguse antibiootikumide kogusega kohaneda. Igasse järgmisesse, suurema antibiootikumide konsentratsiooniga alasse sisenedes suutis väike kogus E. coli baktereid ellu jääda, resistentseks muunduda, paljuneda ja siis jälle edasi liikuda.

Katsest valmistati kiirluubis video ja laeti üles internetti:

Uuringu läbi viinud teadlase Roy Kishony sõnul on tegemist võimsa näitega sellest, kui lihne bakterite evolutsioon ja antibiootikumiresistentsuse teke tegelikult on.

Antibiootikumiresistentsus on üks 21. sajandi suurimaid probleeme, millest ei räägita piisavalt palju. Kui tarvitada antibiootikume liiga tihti, lõpetada kuur määratust varem, võtta arsti kirjutatust väiksem annus või eksida ravimi võtmiseks määratud ajavahemike vastu, saavad bakterid võimaluse töötada ravimi vastu välja kaitsemehhanism ehk resistentsus. Bakter ei allu enam antibiootikumile. Suur viga on ka antibiootikumide tarvitamine viirustest põhjustatud haiguste, näiteks gripi raviks - antibiootikumidel ei ole viirustele mõju.

Antibiootikumiresistentsus on rahvatervise probleem – selle all ei kannata mitte ainult väärkasutaja ise, vaid ka kõik teised, keda ta ravimite suhtes resistentse bakteriga nakatab. Möödunud sügisel suri USA-s esimene inimene, kes oli nakatunud bakteriga, mis oli resistentne kõigile olemasolevatele antibiootikumidele. 

Allikad: IFL Science, Harvard Medical School, Forbes.