Tervet maailma vapustas täna kole uudis: Hiinas hüppas sünnitusmaja aknast alla naine, kes ei suutnud väga keeruka sünnituse valu enam taluda, kuid kelle pere keeldus keisrilõikeks luba andmast.
26-aastane preili Ma (eesnime pole avalikustatud) saabus Hiinas Shaanxi provintsis asuva Yulini haigla sünnitusosakonda möödunud kolmapäeval, 30. augustil, olles 41 nädalat rase. Arstid vaatasid naise üle ja soovitasid keisrilõiget - lapse peaümbermõõt oli nii suur, et vaginaalne sünnitus hinnati riskantseks.
Hiina seaduse järgi peavad meditsiiniteenuseid pakkuvad institutsioonid enne suuremahuliste operatsioonide läbi viimist alati küsima patsiendi ja vähemalt ühe pereliikme nõusolekut. Preili Ma perekond nõudis aga loomulikku sünnitust ega soostunud keisrilõikeks nõusolekut andma, kuigi naine ise seda soovis.
Haigla turvakaamera videosalvestuselt on näha, kuidas naine tuleb sünnituse jooksul kahel korral sünnitusosakonnast välja oma perekonna juurde ja põlvitab nende ette valudes maha, kuid perekond saadab naise tagasi osakonda. Yulini haigla arsti Huo Junwei sõnul käis preili Ma mõlemal korral perekonnalt uuesti keisrilõikeks nõusolekut palumas, sest valu oli tema jaoks väljakannatamatu, kuid perekond ei andnud alla.
Kui sünnitus oli kestnud 28 tundi, hüppas naine sünnitusosakonna viienda korruse aknas välja, tappes nii enda kui ka oma veel sündimata lapse.
Pole teada, miks preili Ma perekond keeldus, kuid Hiina sotsiaalmeedias on spekuleeritud, et majanduslikel põhjustel - keisrilõige on oluliselt kallim, kui loomulik sünnitus. Hiinas puudub paljudel inimestel ravikindlustus. Perekond on avalikkusele öelnud, et nemad keisrilõike vastu polnud. Lapse isa Yan Zhuangzhuang ütles ajakirjandusele, et haigla personal oli perekonnale kinnitanud, et laps on juba peaaegu väljas. Haigla poolt esitatud tõendid perekonna versiooni ei kinnita. Politsei uurib juhtunut.
Hiina ühiskonnas vallandus juhtumi tõttu taas arvamusavalduste laviin - kas on ikka õige, et meditsiiniliste protseduuride jaoks on vaja lisaks patsiendi enda nõusolekule ka pereliikmete nõusolekut? Kas preili Ma perekonda peaks kuidagi karistama?
(Allikad: The Independent, BBC News)