Gaasid ja kõhukinnisus - D vitamiini puudusest?

Gaasid ja kõhukinnisus - D vitamiini puudusest?

28. Dec 2015, 16:32 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ärritunud soole sündroom on väga levinud krooniline häda, mis tekitab umbes 15-25 protsendile läänemaailma inimestest muu tervisliku põhjuseta ilmnevaid kõhuhädasid: kõhulahtisust, -kinnisust, -gaase või -valusid.

Nüüd on arstiteadusajakiri British Medical Journal avaldanud uuringu, mille järgi hädade põhjuseks võib olla D vitamiini puudus. Nimelt leidsid uurijad 51 ärritunud soole sündroomi all kannatajat uurides, et suurel enamusel neist (täpsemalt 82 protsendil) esines D vitamiini puudulikkus, vahendab CTV News

Üks uurija, kes kannatab ka ise ärrituva soole sündroomi käes, leidis oma kõhuhädadele viis aastat tagasi lahenduse, kuid hakkas manustama vitamiini D3 suures doosis. Seejärel luges ta internetist, et ka teistel kannatajatel on D vitamiinist abi olnud.

D vitamiin on eluks vajalik aine, mida inimese keha ise toota ei suuda. Inimene peab elutegevuseks vajaliku D vitamiini saama kätte toiduga või päikesevalgusest.

Paraku on paljudel läänemaailma inimestel pidev D-vitamiini puudus, sest elatakse kliimas ja eluviisidega, kus kokkupuude päikesevalgusega pole piisav. Seepärast soovitavad ka Eesti arstid kõigil inimestel talveperioodil erinevate tervisehädade ennetamiseks D vitamiini manustada.

D vitamiini puudus põhjustab näiteks lihasnõrkust, muutusi luudes, unisust, kurvameelsust, tujukust, kõrgenenud vererõhku jms. Lastel ja noortel soodustab D-vitamiini vähesus luustiku arenguhäireid, mistõttu tuleb kõigile lastele alates beebi teisest elunädalast manustada terve talveperioodi D vitamiini.  


Mis on ärritunud soole sündroom?

Ärritatud soole sündroomi korral on iseloomulikud soolestiku, eriti jämesoole töö häired ilma kindlakstehtava konkreetse haiguseta. Ärritatud soole sündroomi esineb umbes 25% täiskasvanutel, naistel 2-4 korda sagedamini kui meestel, see on valdavalt noorte probleem. Paljud inimesed ei pöördu selle probleemiga arsti poole.

Jämesoole motoorika muutused põhjustavad kõhuvalu (mis muutub tugevamaks pärast sööki ning tavaliselt kaob pärast soole tühjendamist), kõhupuhitust, täiskõhutunnet, kõhulahtisust vaheldumisi kõhukinnisusega (seetõttu on väljaheide vahelduva konsistentsiga, sageli koosneb väikestest pabulatest).

Sümptomid tekivad sageli seoses ülemäärase stressi, reeglipäratu söömise, kiudainetevaese toidu kestva pruukimise ja lahtistite kontrollimatu tarvitamisega.

Ärritatud soole sündroomi korral on prognoos hea, seedehäired on ajutised, sageli mööduvad toitumisharjumuste muutmisel.

(Allikas: inimene.ee)