Euroopa Liit hakkab piirama Aasia e-poodidest odavkaupade tellimist

Euroopa Liit hakkab piirama Aasia e-poodidest odavkaupade tellimist

07. Dec 2017, 15:18 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ka Eestis on praegu üha laiemal levikul komme tellida kõikvõimalikke pisividinaid üliodava hinnaga Hiina e-poodidest. Seda lõbu jagub aga veel vaid kuni 2021. aastani, sest Euroopa Liit otsustas Eesti poliitikute juhtimisel loobuda käibemaksuvabastusest kuni 22-eurostele ostudele rahvusvahelistest internetikaubamajadest.

Hetkel saabub enamik Eesti juhtiva postifirma Omniva kaudu tellijani jõudvaid e-oste nimelt Hiinast, ning 95 protsenti neist ostudest maksavad alla 22 euro ja seega praegu deklareerimisele ei kuulu, kirjutab Postimees

Uue korra järgi tuleb iga nn kolmanda riigi e-poest ostetud eseme postifirmast kätte saamiseks täita eraldi tollideklaratsioon ja esitada tõend 20-protsendilise käibemaksu tasumise kohta. Suure tõenäosusega antakse tolliformaalsuste korraldamine ja maksude deklareerimine postifirmade ja suurte rahvusvaheliste e-kaubamajade kanda, sest maksumeti serverid ei kannataks tuhandete paari euro suuruste ostudega kaasnevat infovoogu välja. Sel juhul aga lisavad poed ja/või postifirmad kauba hinnale tollimaakleri tasu, mille suurust praegu ei suuda keegi hinnata. "Omniva kulu võib vabalt olla 10 000 eurot, kuid sama hästi näiteks miljon eurot ning lõpuks peab äriühing selle raha kokku korjama oma klientidelt," tõi näite Omniva kirja- ja tolliteenistuse osakonna juhataja Eduard Saul.

Eesti internetikaubamajad avaldasid e-kaubanduse käibemaksumuudatuse üle tormilist heameelt: kui 22 eurost odavamaid kaupu saab osta väljastpoolt Euroopat käibemaksuta, soosib see nende hinnangul ennekõike just Hiina ettevõtjaid ja loob nii ebaausat konkurentsi. Kui Eestis kauplev Hiina e-pood registreerib ennast Euroopas tegutsevaks ettevõtteks ja maksab maksud ära, näeb ostja e-poes kaupa juba lõpphinnaga, mis sisaldab käibemaksu.

 

Lapse riiete ja mänguasjade Hiinast tellimine pole hea mõte raha säästmiseks, sest nende tootmise protsess, materjalide koostis ja eseme kvaliteet pole teada. Miks hoiduda Hiina odavkaubast, on Emmede Klubi kirjutanud SIIN ja SIIN. Tarbijakaitseameti nõuanded lastele ohutute mänguasjade valimiseks asuvad SIIN.