Blogija alustas petitsiooni küberkiusamise lõpetamiseks Perekooli foorumis

Blogija alustas petitsiooni küberkiusamise lõpetamiseks Perekooli foorumis

21. Jul 2021, 01:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Probleem anonüümse mõnitamise ja laimuga Perekooli foorumis ei ole aastate jooksul moderaatorite töö tõhustamisega paranenud. Seetõttu alustas blogija Jane Almers petitsiooni ehk allkirjade kogumist Perekooli süsteemi muutmiseks, et piirata sealset küberkiusamist.

Perekool on populaarne foorum, kus kasutajad saavad anonüümselt küsida nõu mitmetel pereelu puudutavatel teemadel - näiteks probleemide kohta paarisuhtes, lapse kasvatamisel, koduses majapidamises, piinlike terviseprobleemidega seoses jms. Seega on Eesti Ämmaemandate Ühingule kuuluva foorumi idee igati tänuväärne. Muidugi on paljude küsimuste juures ka neid, kes nõu, abi või kogemuse asemel küsijat või küsimust maha teevad, aga üldiselt tundub foorum toimivat. 

Tõsisemad probleemid tekivad peamiselt foorumi alalehel "Ajaviite- ja muud jutud", kus lisaks muudele juttudele räägitakse ajaviiteks teistest inimestest - kõige enam just tuntud blogijatest ja Instagrami, TikToki või teiste sotsiaalmeediaplatvormide kasutajatest. Paraku ei ole tegemist lihtsalt aruteluga suunamudijate toodetud sisu üle, sest enamasti jõuab jutt hoopis räige küberkiusamiseni.

Anonüümsed foorumikasutajad ehk "käod" teevad maha suunamudijate välimust, riietust, liigutusi, kõnemaneeri, paarisuhet, karjääri, vaimset tervist, laste välimust, arengut ja muidugi kasvatusmeetodeid. Kiusuks piisab ka pelgalt sellest, kui mõni ema tihkab lapse haiguse ajal lauluproovis või maniküüris käia - ta peaks ju kodus oma lapse eest hoolitsema. Suunamudijatele antakse norivaid nimesid - näiteks võib lühike inimene olla "Päkapikk". Tuleb ette ka räigemaid ütlemisi - näiteks inimkõntsaks nimetamist. Soovitakse teistele kurja alates kodutuks või töötuks jäämisest kuni paarisuhte lagunemiseni. 

Just seesugune süsteemne mõnitamine internetis on maailmas üha enam, aga juba ka Eestis lõppenud kiusatava enesetapuga.

Aeg-ajalt Perekooli moderaatorid küll sulgevad mõne seesuguse teema, siis alustatakse aga kohe uut. 

"Käod" põhjendavad oma käitumist sellega, et suunamudijad on ise avaliku elu tegelaseks hakanud ja seega väärivad oma elu kommenteerimist. Samuti sellega, et kui suunamudijad ei teeks taunimisväärseid tegusid, siis neid ka ei taunitaks. 

Stop! Kiusamisele ei ole õigustust!

Me õpetame oma lastele, et kiusata ei tohi. Õpetame, et inimesed on erinevad - kui keegi teine näeb meist erinev välja või käitub teistmoodi, ei tohi tema peale näpuga näidata, teda nimedega kutsuda, tema kallal vägivallatseda ega muul moel kiusata. Ütleme lapsele, et kui sul on mõne teise lapsega seotud mure, siis räägi sellest hoopis õpetajale või vanematele. Korraldame koolis ka kiusamist ennetavatele ja leevendavatele programmidele koolis.

Kohe kindlasti ei õpeta me oma lapsele, et kui sulle ei meeldi, mida teine laps teeb, siis sa võid teda lüüa. 

Siis aga avame interneti ja asume ise süüdimatu kiusaja rolli ja verbaalne löömine läheb lahti. Millist eeskuju me sedasi käitudes oma lastele anname?

Internetikius ei erine oma olemuselt päriselu-kiusust. Kuni see ei riiva teiste inimeste õiguseid, on igal inimesed on õigus ise valida, kuidas ta oma elu elab ja ka kui palju ta oma elu sotsiaalmeedias jagada soovib. Sulle ei pruugi teine inimene või tema tegevus meeldida, aga see ei tähenda, et sa peaksid teda norima, mõnitama, solvama või laimama!

Kiusamisele ei ole õigustust. Vägivald, ka verbaalne vägivald, on alati vägivallatseja süü. Öelda kiusamise ohvrile: "Kui ta poleks rumalasti teinud, siis ma poleks teda rumalaks sõimanud", on samaväärne, nagu öelda füüsilise vägivalla ohvrile: "Kui ta poleks ise nii lühikest seelikut kandnud, siis ma poleks teda väärkohelnud".

Igaüks meist saab iga päev teha valiku mitte norida, mitte mõnitada, jätta solvamata. 

Mida teha, kui oled tõesti mures?

Kui näed internetis sisu, mis paneb sind muretsema postitaja enda või tema lähedaste, laste, lemmikloomade heaolu pärast, siis anna sellest teada politseile või kohalikule omavalitsusele. "Omakohus" kiusamise näol on lapsik ja ebaeetiline, aga teatud puhkudel ka ebaseaduslik. 

 

Algatatud petitsioon pakub välja, et küberkiusamise lõpetamiseks tuleks kaotada Perekooli foorumist anonüümsus. See takistaks aga inimesi oma tõeliste murede teemal privaatselt nõu küsimast. Mida Sina arvad, kuidas saaks tõmmata kiusamiskultuurile seesugustes foorumites pidurit?

PS! Petitsioonile saab oma allkirja anda siin: 
www.petitsioon.com/petitsioon_muutmaks_perekooli_susteemi_et_panna_piir_sealsele_kuberkiusamisele