Facebookis on viimasel ajal laialt levinud video, kus naine tilgutab nahasse imenud puugi peale piparmündiõli, misjärel puuk vaid 20 sekundiga ise välja tuleb. Nii ei tohi teha, sest see meetod suurendab oluliselt puukide kantavatesse haigustesse nakatumise tõenäosust!
Puukborrelioosi bakterid elavad puugi soolestikus. Kui puuk nahale kinnitub, võib bakterite soolestikust sülje kaudu inimesele kandumine võtta aega kuni kaks päeva. Seetõttu on puukborrelioosi parim ennetusviis kontrollida enda ja oma laste nahka tihti ning eemaldada puuk viivitamatult. Kui nakatunud puuk enne bakterite edasikandumist eemaldada, siis me ei haigestu.
Absoluutselt kõik nõuanded puuki mingit sporti vedelikuga katta on iganenud. Rasvaga, sh piparmündiõliga katmine ajab puugi oksele - putukas väljutab oma soolestiku sisemuse koos haigustekitajatega hammustusse! Vältida tuleb ka teisi iganenud nõuandeid, mis puugi oksele alavad - tema keha pigistamine, keerava liigutusega tõmbamine.
Puukentsefaliidi viirused elavad puugi süljes, kuid kuna putuka rasvainega katmine või muul viisl ärritamine suurendab koheselt ka süljeeritust, suureneb ka entsefaliiti nakatumise tõenäosus.
Kuidas õigesti eemaldada?
Eemalda puuk pintsettide või apteegis saadaval olevate spetsiaalsete puugieemaldusvahenditega. Võta puugist võimalikult oma naha ehk puugi pea lähedalt kinni, ära pigista liiga kõvasti ja ära survesta puugi tagakeha. Sikuta stabiilselt, ettevaatlikult ja sirgjoones. Puugi kärss murdub kergesti ja võib naha sisse jääda, kui eemaldamisel hooletu olla. Kui pea jääb nahasse, ei soovitata seda torkima hakata - see tuleb varsti ise ära.
(Allikad: Daily Mail, Emmede Klubi)