6 asja, mida emad beebi uneajal TEGELIKULT teevad

6 asja, mida emad beebi uneajal TEGELIKULT teevad

18. Aug 2015, 10:25 Emmede Klubi Emmede Klubi

Üks frustreerivamaid nõuandeid, mida noored emad tihti lapse uneharjumuste kohta kuulevad: „lihtsalt maga siis, kui beebi magab!“ See kõik kõlab teoorias nagu suurepärane plaan, kas pole? Karm reaalsus on, et enne ulatab sulle keegi loterii järgmise nädala võidunumbrid, kui sul plaanitud ja soovitud ajal uni tuleb.

Siin on kuus asja, mida emad beebi uneajal TEGELIKULT teevad – seda muidugi vaid juhul, kui neid on õnnistatud vastsündinuga, kes jätkab magamist ka pärast esimest 20-40 minutist unetsüklit.

Mida Emad Teevad Kui Beebi Magab #1: Vallutavad Mount Everesti

See musta pesu kuhi – tähendab mägi – ei pese ennast ise ära. Kui sinu elukeskkonnas valitseb segadus, valitseb seesama segadus ka sinus endas, kuni sa selle likvideerid. See mägi jõllitab sind seni, kuni sa hulluks minemas oled ja vaatamata kõigele tuleb see lõpuks ikkagi käsile võtta. Kui ema ootab (pika) päeva lõpuni, teab ta juba ette, et vajub õhtu saabudes väsinult voodisse ja kodutööd jäävad tegemata. Kui ta ei tee neid beebi uneajal.

Mida Emad Teevad Kui Beebi Magab #2: Käivad duši all

Värsked emad ei ole just vaimustuses sellest, et järgmist võimalust duši all käia tuleb teinekord mitu päeva oodata. Kui sa ei ole lapsevanem, mõtled sa tõenäoliselt, kuidas see üldse võimalik on, et kellegi prioriteedid nii paigast ära on – kuidas saab üks endast lugupidav inimloom sellist asja lubada? Kuid eriti esimestel päevadel, kui laps kohaneb eluga väljaspool emaüsa, vajab ta uue keskkonnaga harjumiseks ema pidevat lähedust ja kehasoojust. Seega võib beebi vajaduste rahuldamisele keskendumine, tema pidev kaisutamine ja sellest kõigest tulenev unetus tähendada seda, et värske ema lihtsalt ei leia aega duši all käimiseks. Kahjuks ei saa värske ema pesuskäiku ka sugugi nautida – kui ta ei terita parajasti kõrvu ega muretse, kas laps juba ärganud on, võib hoopis juhtuda, et laps ärkabki just sellel hetkel, kui ema on sekund tagasi dušikabiini astunud ja üleni märjaks saanud.

Mida Emad Teevad Kui Beebi Magab #3: Kontrollivad 101 korda beebi und

Olgu, sulle võib tunduda, et see on täielik ajaraisk, aga kui sinust saab värske lapsevanem, koged ka sina tõenäoliselt hirmu, et lapsega võib midagi sinu äraoleku ajal juhtuda. See käib tavaliselt umbes nii: emme paneb lapse maha ja kinnitab endale, et ta kontrollib mõne minuti pärast igaks juhuks lapse und. Kui kõik on siis korras, plaanib ta pikali visata või tegeleda muude tegemata asjadega. Siis kontrollib ta last ja mõtleb: „Hmm, võib-olla peaksin ikkagi viie minuti pärast korra veel kontrollima.“ Ja veel. Ja veel. Ja veel. Emme unustab ennast last kontrollima ja kinnitab endale pärast igat kontrolli, et seekord läheb ta ja teeb midagi kasulikku. Siis teeb ta kümme minutit hiljem kogemata liiga suurt lärmi ja äratab lapse üles.

Mida Emad Teevad Kui Beebi Magab #4: Pesevad nõusid

Ühel hetkel jõuad olukorrani, kus puhtad kohvitassid saavad lihtsalt otsa. Ja lusikad. Ja taldrikud. Ja kausid. Ja... saate aru küll.

Mida Emad Teevad Kui Beebi Magab #5: Joovad ühe lonksu teed

Beebi magab, jee! Emme teeb suurest rõõmust väikese võidutantsu ja lülitab köögis sisse veekeetja. Viimaks ometi – mõnus, kuum tassike teed! Samal hetkel, kui tass ema huuli puudutab, on laps millegipärast juba ärkvel. Lapsed lihtsalt tajuvad, millal nende emadel on käsil kauaoodatud kvaliteetaeg iseendaga. Ja emad teavad, et nüüd saavad nad juua külma teed... jälle.

Mida Emad Teevad Kui Beebi Magab #6: Imetlevad oma last

Kui beebi magab meie käte vahel, võib tema imetlemine ja selle nautimine olla maailma kõige kaunim hetk, eriti, et nad parajasti nii ebaharilikult vähenõudlikud on. Beebi jälgimine ja imetlemine toodab meie kehas oksütotsiini, mis on hea nii imetamisele kui ka ema ja lapse vahelise sideme tugevdamisele. Kuigi paljud arvavad, et emad oma last kätel hoides lihtsalt oma seljale liiga teevad, on see tegelikult vägaoluline töö. Ema hool ja hoolitsus kingivad lapsele turvatunde ning oskuse ka ise tulevikus lähedaste vastu armastav ja hoolitsev olla. Armastus on ju lõppude lõpuks kõik, mida me vajame!

Milliseid nõuandeid tuleks siis emadele beebide ja une kohta jagada?

Vähe sellest, et ülalnimetatud on vaid mõned ema päevastest ülesannetest, on see kõik tühiasi selle kõrval, et paljudel emadel on ka vanemad lapsed, kes beebi uneajal nende tähelepanu vajavad. See nullib ära igasugused päevased uinakuvõimalused, kui emal ei ole just paari lisakäsi, mis partneri tööloleku ajal abiks olla saavad.

Lõppkokkuvõttes võib beebi uneajal magamine lahendada ühe probleemi (kui laps üleüldse piisavalt kaua magab, et see seda väärt oleks), kuid tekitada asemele hoopis suurema. See tähendab seda, et ema jääb kinni tsüklisse, kus tema ja beebi une- ning ärkvelolekuajad kattuvad, mis omakorda tähendab, et emal ei jää ühtegi minutit iseendale ega ülesannetele, mis ennast ise ei täida. Muidugi ei kesta lapse uneprobleemid igavesti – kuid igaühe jaoks on oluline aeg vahepeal maha võtta. Kui sa peaksid oma igapäevatööd tegema ööpäevaringselt, hetkest kui hommikul ärkad ja magades vaid oma töölaua ääres, läheksid ka sina varem või hiljem pisut hulluks. Igaühe jaoks on oluline olla tema ise, mõelda omi mõtteid ja teha vahepeal seda, mida ta tahab, mitte ei pea. Isegi kui see ühe ema jaoks tähendab täielikus vaikuses ja rahus teetassi tilgatumaks joomist, on see talle ema, naise ja inimesena nii tohutult oluline.

Värske ema jaoks on tühjade nõuannete ja õpetussõnade asemel palju olulisem keegi, kes kuulab, on empaatiavõimaline ning pakub talle tuge. Mis beebidesse puutub, on nõuannete ja tarkuseterade jaoks kõige õigem aeg, kui ema on neid ise küsinud. Emad saavad aru küll, et nad võiksid beebi uneajal magada... aga sellest teadmisest pole kasu, kui tegemata tööd ja täitmata ülesanded magada ei lase. Küsi parem, kuidas sa aidata saad – see tähendab ühe värske emme jaoks rohkem, kui sa arvatagi oskad.

(Allikas: Bellybelly.com.au)


Emmede Klubi

19. Aug 2015, 07:56

Õige.

Irinaaa Irinaaa 18. Aug 2015, 19:11

Nii ongi 😉

Irinaaa Irinaaa 18. Aug 2015, 19:10

nii ongi 😀