Kas Sulle meeldib ka jaanuari alguses kirja panna, mida sooviksid alagnud aasta jooksul teha või saavutada? Tore! Juhuks, kui vajad inspiratsiooni, panime kirja 20 ideed uusaastalubadusteks.
Püüan vähendada klatšimist.
Ära ole see inimene, kes kommenteerib iga kolmandat Instagramis nähtud pilti oma sõbrannadele: millise turvatooli keegi oma lapsele ostis, kuidas ta oma beebit toidab, kui võltsid tema kirjeldused paarisuhtest tunduvad, milline lollpea oma lapsi vaktsineerib või ei vaktsineeri, ega muud sellist. Ole sel aastal maailma, iseenda ja teiste vastu natuke lahkem!
Teen regulaarselt midagi mulle mõnusat.
Tee tänavu vähemalt kord nädalas midagi sellist, mis on sinu jaoks täielik nauding. Selleks võib olla lõunauinak, massaaž, masturbatsioon, klaas veini, üksi jalutamas käimine... Mida iganes. Sea konkreetne eesmärk ja ära las kellelgi end takistada.
Emad kipuvad tihti ekslikult arvama, et neil ei olegi enda jaoks aega, sest lapsed tahavad kasvatamist, toit tegemist, kodu koristamist. Kuid enda jaoks on aega siis, kui seda teadlikult võtta, sealhulgas ka näiteks lähedastelt teadlikult abi paludes. Mõnusat, nauditavad aega on väärt absoluutselt iga inimene, ka pisikese beebi emme. Sellepärast ongi beebil ka issi, vanaema, tädi... jne.
Loen ühe raamatu kuus.
Muidugi on palju neid inimesi, kes loevad alati enam kui ühe raamatu kuus, kuid olgem ausad - emade seas kipub domineerima olukord, kus viimase aasta jooksul polegi ühtegi raamatut lõpetada jõudnud...
Luba endale, et loed iga päev enne uinumist viis minutit või ühe peatüki, nii ei kulu lugemisele peaaegu üldse aega, kuid kuu lõpuks saab ikkagi raamat läbi!
Teen oma elu nutikate e-teenustega lihtsamaks.
Oled üks neist, kes on juba terve igaviku plaaninud Smart-ID tööle saada, igakuiste manuaalsete ülekannete asemel e-arved ja püsimaksed vormistada jne? Tee need liigutused tänavu ära! Nii tõesti säästad asjatult erkaanitaga veedetud aega.
Käin hambaarsti juures.
Eestlased ei käi kaugeltki piisavalt hambaarsti juures ning kahetsevad seda ebasoodsal hetkel raskesse juurepõletikku jäädes kangesti. Kummatigi mõjutab hammaste tervis päris palju ka inimese üldtervist! Käi sel aastal kindlaati hambaarsti juures kontrollis, ka siis, kui otseseid kaebuseid ei ole. Parimal juhul ei maksa see midagi, sest kontrollvisiidi ja väikse augu parandamisegi korvab ju kord aastas haigekassa.
Tegelen iga päev tund aega oma lapsega/partneriga, vaatamata selle aja jooksul kordagi ekraane.
See võib olla tund, või 20 minutit, või üks päev nädalas... Pea kõigile meist tuleks kasuks veidi vähem tehnoloogiat, veidi enam teadvelolekut suhetes lähedastega.
Teen korra kuus head.
Muidugi, teiste inimeste vastu võiks hea olla absoluutselt iga päev, aga püüa sel aastal kord kuus teha üks täiesti ootamatu ja juhuslik heategu, millest sa ei pea isegi teistele rääkima. Aita naabritädil lund rookida, käi loomade varjupaigas koertega jalutamas, vii viimasel ajal üksikuna tundunud tuttavale õhtul tahvel šokolaadi, vms. Ning proovi vähemalt korra ka nii, et ei riputa oma tegu sotsiaalmeediasse üles. "Oma tegu Instagramis jagades innustan ka teisi annetama" on peamiselt vabandus heateo eest krediidi saamiseks...
Alustan päeva seksiga.
Leppige partneriga kokku, et ärkate sel aastal tööpäevahommikuti kümme minutit varem ja seksite. Kui mitte iga päev, siis vähemalt korra nädalas!
Mediteerin 10 minutit päevas.
Mediteerimine pole tegelikult sugugi raske! See ei tähenda, et pead istuma vaikses ruumis rätsepaistes sirge seljaga ja suutma mõelda absoluutselt mitte millelegi. Mediteerimine on ka see, kui pikutad voodis ja mõtled järjest igale oma kehaosale - viid esmalt mõtted oma pea ja kõrvade, siis kaela, lõpuks varvasteni. Mõte on selles, et olla kasvõi mõnigi minut päevast käesolevas hetkes kohal, mitte uidata mõtetes minevikus, tulevikus, unistustes ja kohustustes. Mediteerimine on päris kasulik nii kehale kui ka vaimule.
Alustajat aitavad juhendatud meditatsioonid tasuta mobiiliäppides - näideks Calm või Insight Timer.
Liigun 1000 sammu rohkem.
Kui liigud tavaliselt umbes 7000 sammu, siis püüa nüüd 8000. Kui 15 000, siis püüa nüüd 16 000.
Loobun ebavajalikest asjadest.
Igasugune nodi, ebavajalikud esemed tekitavad inimestes stressi, raskendavad koristamist ja mõjuvad isegi tervisele halvasti. Alusta näiteks maailmakuulsast KonMari meetodist.
Käin vähemalt ühes kohas, kus ma pole kunagi käinud.
See ei pea olema Pariis või New York. Kuidas oleks Ida-Virumaa või Ruhnu?
Teen iga päev ühe keskkonnasõbraliku valiku.
Sul on janu, aga jätad plastpudeli ostmata ja ootad joomisega 30 minutit kojujõudmiseni. Sul on valida, kas osta kilesse pakendatud või pakendamata ajakiri ja valid viimase. Vajad uut kirjutuslauda, kuid lihtsama vastupanu teed minemise ja laua poest ostmise asemel otsid järelturult vana laua ja teed ise korda. Sind kutsutakse peenele peole, kuid uue kleidi ostmise asemel lähed teadlikult mõne juba olemasolevaga. Väikesed sammud loevad!
Säästan raha.
Pane iga kuu oma sissetulekust teatud summa või protsent kõrvale hoopis teisele arveldusarvele ning ära puutu seda muidu kui hädavajadusel. Uued riided ja esemed pole peaagu kunagi hädavajaduseks.
Lõpetan rööprähklemise.
Tänapäeva inimesed on suured rööprähklejad: me vaatame korraga telekat ja Instagrami, toksime midagi tööarvutis teha ja räägime nagu möödaminnes pereliikmetega. See on ajule ja vaimsele tervisele kahjulik. Harjuta teadvelolekut, lõpeta tööl üks ülesanne ja asu siis järgmise juurde, ära kontrolli keset ülesande täitmist e-maile või Facebooki. Vaata ühte ekraani korraga. Kui räägid lapsega, siis ära tee samal ajal süüa ega kontrolli telefoni. Jne.
Olen sotsiaalmeedias lahke.
Iga kord, kui mõnda teemat Facebookis kommenteerid, siis mõtle enne postitamist järgi - kas selle sisu on ikka lahke? Kas sa ütleksid inimesele nüüd ja praegu, päevavalges, näost näkku, samamoodi? Tihti kommenteerime internetis võõraste inimeste elu nii, nagu me tänaval kohtudes taktitundest ja viisakusest ilmaski ei teeks.
Reisin kuskile nii, et ei postita selle kohta ühtegi pilti.
Ole lihtsalt kohal. Ühe korra sel aastal. Ning ei, see ei loe, kui pildistad terve puhkuse, kuid laed pildid üles alles koju jõudes. Mis oleks, kui prooviks ühe korra päris ilma sotsiaalmeediata....
Ei hädalda terve nädala.
Vali üks nädal ja proovi saada seitse päeva hakkam nii, et sa ei hädalda, kirjalikult ega suuliselt, mitte ühtegi korda, mitte millegi üle!
Söön iga päev ühe korra lihavabalt.
Näiteks hommikune võileib singita, lõunane salat kanata või õhtune ühepajatoit lihata. See on kasulik nii sinu kui ka keskkonna tervisele, eriti kui asendad liha toidus köögiviljadega.
Kirjutan korra kuus vanale sõbrale.
Me kohtame oma elus palju toredaid inimesi, kellega kaotame kontakti töö- või elukohavahetuse või muu sellise tõttu. Võta kord kuus minutike ja kirjuta ühele vanale tuttavale või sõbrale teade. Kes teab, võib-olla viib see peatselt toreda ühise õhtuni veiniklaasi ja koogitükiga! Kindlasti teeb see aga kaugel teise ekraani taga istuva inimese tuju rõõmsaks, et tema peale on ootamatult mõeldud.
Millised on Sinu uusaastalubadused?