"Kurgumandlite põletik" lõppes poisikesele amputeerimisega

"Kurgumandlite põletik" lõppes poisikesele amputeerimisega

26. Aug 2016, 13:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kolmeaastase Reubeni mõlemad jalad ja enamus sõrmed on amputeeritud, sest arstid diagnoosisid lapsel ohtliku toksilise šoki sündroomi asemel tavalise kurgumandlite põletiku, vahendab Irish News.

Paar päeva pärast kerge põletushaavaga traumapunktis käimist hakkas Reubenil kurk valutama ja tõusis palavik. Lapsele kirjutati antibiootikumid ja ta saadeti koju tonsilliiti ravima. Lapse emale ei tundunud asi õige ja ta helistas teise haiglasse, et küsida sealset arvamust. Kirjeldanud põletuste osakonnale lapse sümptomeid, kahtlustati kohe toksilist šokki.

Päev hiljem oli poiss haiglas tagasi - võitlemas oma elu eest. Selguski, et teda oli tabanud hoopis eluohtlik toksilise šoki sündroom, mis tekib siis, kui teatud bakterid jõuavad haava kaudu organismi ja vallandavad seal mürgiseid toksiine. Põletushaavad ja toksilise šoki sündroom on seotud. Et lapse elu päästa, tuli mõlemad tema jalad põlvest amputeerida, samuti seitse sõrme.

Ipswichi haigla on võtnud vastutuse ja tunnistanud, et kui õige diagnoosi ning ravini oleks jõutud päev varem, võiksid Reubeni jäsemed alles olla. Haigla kõneisiku sõnul kompenseeritakse Reubenile ravi, proteesid ja muu vajalik terveks eluks.

Pisipoiss ise ei oska oma seisundi üle veel kurvastada. Operatsioonist toibudes kostis ta: "Kehvasid jalgu ei ole enam, vaja uusi." Praeguseks kõnnib ta vapralt proteesidel.

 

Mis on toksilise šoki sündroom?

Staphylococcus aureus on bakter, mida leidub tavapäraselt terve inimese nahal, ninas ja tupes. Enamik selle bakteri tüvedest ei tooda mürkaineid, seda teevad vaid üksikud tüved. Kui bakteri elutegevuse käigus toodetav mürkaine jõuab suuremas koguses verre ja organismil puuduvad selle toksiini vastased antikehad, võib kujuneda raske tervislik seisund nimega toksilise šoki sündroom (TSS).

90% juhtudest on TSS menstruatsiooni ajal liiga kauaks tuppe jäetud tampooni tagajärg. Mida suurema imavusega tampoon, seda suurem risk. Ülejäänud juhtudel saab TSS aga alguse mõnest nahahaavast (näiteks põletushaavast) või operatsioonijärgselt.

TSSi sümptomid on gripisarnased - kõrge palavik, madal vererõhk, oksendamine või kõhulahtisus, nahalööve, lihasvalud, peavalu, silmade, suu ja kurgu punetus, segadus ja krambid.

TSSi ravitakse antibiootikumide, vererõhu alandajate ja teiste sümptomeid leevendavade ravimite ning vajadusel surnud kudede kirurgilise eemaldamisega. TSS võib lõppeda surmaga.

Kasuta alati väikseima sulle võimaliku imavusega tampooni. Vaheta tampoone pigem tihti, vähemalt iga nelja kuni kahesa tunni tagant. Kasuta tampoone vaheldumisi hügieenisidemetega, näiteks kasuta öösel sidet. Kui voolus on vähene, siis kasuta ainult pesukaitsmeid.

(Allikad: inimene.ee, WebMD)