Sinu beebi õppis roomama ja nüüd seisab ta juba oma jalgel! Sa ootasid seda väga, kuid vaatamata rõõmule ja elevusele on ka ohud – ta ronib riiulitele ja asjadele, millest varem vaid unistada võis. Lapse areng ja uued oskused peaksid pakkuma rõõmu, mitte pidevat stressi. Siin on väikesed sammud, mida selleks teha.
Peatükk - põrand ja madalal asuvad esemed
- Kui teil on kodus madalatel riiulitel suveniirid ja muu pudi-padi, koguge need asjad kõik karbi sisse paremaid päevi ootama või tõstke kõrgematele riiulitele.
- Kui põrandal on suurtes pottides toalilled, tuleb need ajutiselt mujale tõsta. Lisaks sellele, et laps võib lillepoti ümber ajada ja sealt seest mulda süüa, on paljud üldtuntud toalilled mürgised.
- Soovitame pliiatsid, olulised dokumendid ja väärisasjad lapse käeulatusest eemale panna.
- Laudlinadest on mõistlik loobuda, sest nendega koos tõmbab laps endale peale ka laudlinal olevad esemed.
- Teravad nurgad – veel üks probleem, kuid õnneks pakub tänapäevane kaubandus laia valikut erinevaid vahendeid, millega teravad nurgad lapse jaoks ohutuks muuta.
- Peida kättesaamatusse kohta kõik kodukeemia: puhastusvahendite koht ei ole enam avatud kapis või riiulil, sama kehtib ka ravimite kohta.
- Kui peres on kasvamas ka vanemaid lapsi, leidub nende mänguasjade hulgas kindlasti ka pisemaid esemeid, pane kõik pisikesed jupid karpidesse ja tõsta kõrgemale.
- Hoolitse, et põrandal ei vedeleks väikeseid esemeid. Kogemata põrandale kukkunud mängunupust või mündist võib olla beebile suur oht.
Peatükk – elektriseadmed
- Kata kinni kõik pistikupesad, mida ebahuvitavamad need paistavad, seda parem. Erksavärvilised katted äratavad rohkem väikese avastaja tähelepanu.
- Ka juhtmetega tuleb midagi ette võtta: peita mööbli alla või taha, tõsta kõrgemale. Ära unusta tõmmata välja telefonilaadijat, kui oled laadimise lõpetanud. Laste jaoks on juhtmed põnevad, nad tirivad neid ning proovivad ka hambaga järgi.
- Ära viska pulte lapsele kättesaadavasse kohta, harjuta end neid kõrgemale panema. Kui beebi saab puldi kätte, püüab ta seda laiali lammutada. Kõige ohtlikum on, kui ta õpib patareisid eemaldama, sest see väike avastaja tahab neid kindlasti ka suhu toppida.
Peatükk – trepid
Ära unusta trepiesist kindlustada, sest trepid ahvatlevad kõiki lapsi – neile meeldib seal ronida nagu väikesed mägironijad. Laps on valmis trepil ronima kui ta on vähemalt aastavanune ja siis ka ainult järelvalve all.
Peatükk – Köök
Köögis on kõige suurem oht pliit. Oluline on keerata pottide ja pannide sangad nii, et need ei ulatuks üle pliidi ääre, et laps ei saaks neid kätte.
Peatükk – WC ja vannituba
Vannitoa ja WC uksed on kõige mõistlikum hoida kinni. Kui neid uksi ei ole võimalik kinni hoida, tuleb kosmeetika ja pesemisvahendid asetada lapsele kättesaamatusse kohta. Plaaditud põrand peab olema kuiv ja hea kui seal oleksid libisemiskindlad matid, mis on kindlalt põranda küljes.
Peatükk – Lemmikloomad
Kui Sul on kodus lemmikloomad – ei tohiks neid lastega omapead jätta ning nende toit peaks olema lastele kättesaamatus kohas.
Peatükk - Riietus
Loomulikult on ka põrandate puhtus oluline ja see, et seal ei oleks tuuletõmbust. Sinu põnn veedab enamuse oma ajast põrandal ja tuuletõmbus võib põhjustada haigestumist. Eksperdid soovitavad, et sellel aktiivsel perioodil oleks lapsel võimalikult vähe riideid seljas – särk ja mähkmed on piisav! Selleks, et mitte piirata oma lapse liikumist, vali mugavad püksmähkmed – sellised, mida on lihtne ära võtta ja jalga panna ning mis tänu venivatele külgedele lasevad lapsel sooritada akrobaatilisi liigutusi.
Alates hetkest, mil laps teeb esimese sammu edasiliikumise suunas, teeb ta sammu iseseisvuse suunas. Sel teel on kindlasti mõni terav nurk, ohtlikud trepid, sinikad ja marrastused. Laps kukub tuhandeid kordi – ning tuhat ja üks korda tõuseb, kuni ta on kindlalt rajal tagasi. Sellest juba järgmises episoodis.
Emmede Klubi
Huggies ® Pants on supervenivad püksmähkmed, mis on mõeldud lastele, kes on just hakanud istuma, roomama ja kõndima.