VIDEO! Beebipäevik: lisatoiduga alustamine

06. Feb 2015, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimesed pool aastat piisab beebile täielikult rinnapiimast, kuid peagi vajab laps kasvamiseks rohkemat. Tarvis on täiendavat energiat, vitamiine ning mineraalaineid.

Tänases Beebipäevikus on Stina võtnud kampa 10-kuuse poisipõnni ema Liisi, et rääkida lisatoidust.
Samuti selgitab imetamis- ja toidumisnõustaja Ülle Lember, milliseid põhimõtteid on hea lisatoiduga alustades meeles pidada.

Lisatoiduga alustatatakse siis kindlasti kui laps on kuus kuud vana ning mõnedel juhtudel ka natukene varem. Tavaliselt tuleb seda teha siis kui rinnalaps hoolimata ema püüdlustest enam kaalus juurde ei võta. Kindlasti ei tohi lisatoitu lapsele pakkuda enne 4-kuuseks saamist.

Alla kuue kuu vanustele lastele antakse ainult korralikult püreestatud toitu. Pärast kuuendat elukuud võib samu toiduaineid järk-järgult pisut tükilisemana pakkuda.

Kui laps on kaalus kenasti juurde võtnud ja pisut pontsakam, on hea mõte alustada köögiviljadest. Aga kui laps on kõhnem, võib lisaenergia pakkumiseks alustada teraviljadest.

Millest alustada?
Alustamiseks sobivad suurem osa meil levinud köögiviljad. Näiteks kartul, suvikõrvits, kõrvits, porgand, kapsas, pastinaak, seller ning toidu maitsestamiseks sibul ja küüslauk.

Mõned kuud hiljem võib pakkuda ka juba kaalikat, peeti ja kaunvilju. Teraviljadest tasuks esimesed paar kuud eelistada neid, mis ei sisalda gluteeni. Näiteks sobivad tatar, hirss ja riis. Lisatoiduga koos paku lapsele ka janu kustutamiseks vett.

Lapse arengut silmas pidades sobivad alustamiseks kolm toidurühma. Köögiviljad, teraviljad ja puuviljad-marjad. Praktilistest kaalutlustest lähtuvalt alustatakse alati kas köögiviljade või teraviljadega. Kuna puuviljad on magusad ja maitsvad ei pruugi laps enam hiljem muid asju süüa soovida.

Umbes 7-kuu vanusele lapsele võiks hakata pakkuma väikestes kogustes liha. Esialgu võib püreele lisada umbes ühe teelusikatäie lihamassi, edaspidi võib kogust suurendada ühe supilusikatäieni.
Hapendatud piimatooteid võib lapsele pakkuda umbes üheksanda elukuu paiku, kuid tavalist lehmapiima kindlasti enne esimest sünnipäeva anda ei tohiks.

Lapse tervist tuleb jälgida
Esialgu on kogused väikesed ja pakutakse vaid ühte uut toiduainet korraga. Näiteks, esimesel päeval üks lusikatäis, teisel kaks lusikatäit ning kolmandal kolm. Kui uus toiduaine lapsele mingeid vaevuseid ei põhjusta, võid nädala jooksul proovida, kui palju tema esialgu valmis sööma on. Igal nädalal lisatakse beebi menüüsse midagi uut.

Aeg-ajalt juhtub, et mõnele toiduainele reageerib laps talumatuse või allergiaga. Kõige esimene reaktsioon võib olla rahutu ja nutune laps umbes kaheksa kuni kümme tundi pärast uue toidu söömist. Sellisel juhul võiks järgmised nädal aega uut toiduainet lapsele mitte pakkuda ning jälgida, kas sümptom kaob. Kui seda sümptomit enam ei esine, võiks proovida seda toiduainet nädala möödudes uuesti.

Kui aga beebi nüüd taas rahutumaks muutub, tasub seda toiduainet järgmised kaks kuni kolm kuud vältida ning siis hiljem uuesti proovida. Täpselt samuti tasub käituda ka siis kui on tekkinud nahalööve või kui ilmeb muutuseid beebi seedimises.

Kuigi võib tunduda, et lapsele lisatoidu pakkumine on keeruline, on tänased valikud aluseks sinu lapse heale tervisele.

Järgmises Beebipäeviku osas räägime, talvel lapsega õue minnes arvestada võiks.

 

20141021225112-70499.jpg