VIDEO! Beebipäevik: Imetamise alustamine

VIDEO! Beebipäevik: Imetamise alustamine

22. Jun 2016, 12:09 Emmede Klubi Emmede Klubi
 
Emapiim on väikesele beebile elu alustamiseks parim toit. Ka meie Beebipäeviku perekond teab seda väga hästi. Oma esimest poega Jasperit imetas Kätlin ka veel pärast Jasperi esimest sünnipäeva. Kätlinil oli juba raseduse ajal kindel plaan pakkuda rinda ka oma teisele pojale. Nüüd kui beebi on süles on aeg asuda praktiseerima. Kätlinit ja värsket beebit on juhendama tulnud imetamisnõustaja Liis Raag.
 



Igakord ei peagi ära ootama, et beebi nutuga süüa küsiks. Beebid annavad oma söögisoovist märku mitmel moel. Kui vastsündinu hakkab oma suud matsutama ja peaga justkui otsima, on see juba märguanne, et ta soovib süüa. Kui beebi on ärritunud ja nutab, tuleb ta enne rinnale panemist maha rahustada.
 
Heaks imetamise alustamiseks on vaja vaid ema ja last ning ei midagi muud. Oma esimesed hetked rinnal veetis meie peategelane juba sünnituspalatis. Sealt edasi on Kätlin ja beebi saanud juba mõned korrad imetamist üheskoos harjutada. Kätlinile tundub, et hetkel on tal mugavam rinda anda istudes.
 
Et imetamine oleks võimalikult edukas ehk et beebi saaks kõhu täis ja emal oleks hea olla, tuleb leida imetamiseks mugav asend. Oluline on, et ema keha oleks võimalikult vähe pinges ja et beebi kõht oleks vastu ema kõhtu. Selili asendis peaks beebi rinna haaramiseks pead küljele keerama ja sellises asendis on väga ebamugav neelata. Kuigi Kätlin ja tema beebi on omavahelise kontakti saavutanud, ütleb Kätlin, et beebipoja ei saa igakord ühtmoodi hästi rinnast kinni
 
Et beebi rinda võimalikult avatud suuga haaraks, on hea nipp asetada beebi nina kohakuti ema rinnanibuga. Kui ta nüüd nibu haarama hakkab, siis lükkab beebi oma pea kuklasse. Sellises asendis on tal väga hea süüa, sest nii saab ta imemisel kasutada oma keelt. Kui beebil on suu hästi avatud, siis tekib talle lõua alla armas lotike. Selle järgi on hea vaadata, kas beebi suu on piisavalt lahti või mitte. Liiga vähe avatud suuga imedes ei pruugi beebi saada piisavalt piima kätte ja emal võib hakata valus.
 
On täiesti normaalne, et beebi imetamise ajal vahepeal puhkab ning vahel iseigi unele suikub. Tema turgutamiseks võid nagu Kätlingi juba harjutab, vaikselt oma käega rinda liigutada või masseerida suunaga nibu poole. Samuti aitab tita peopesa või selja masserimine teda sööma ergutada.
 
Esimene piim on ternespiim. Ternespiima kogus on väga väike, kuid juba sellest ühest-kahest teelusikatäiest, mida laps saab talle ka oma esimestel elupäevadel täiesti jätkub ning vähese pissimise pärast muret tundma ei pea. Edaspidi, kui rinda on tekkinud päris rinnapiim, siis peaks rinnapiima toidul olev laps pissima vähemalt 6-8 korda ööpäevas. Kui seda on vähem, on alust arvata, et ta ei saa piisavalt vedelikku.
 
“Esimene elupäev on selline, et mingeid kindlaid ootusi ei ole, kui sageli laps peaks sööma. Nad sageli vajavad ühte pikemat und, et sündimisest välja puhata. Kui nüüd teine elupäev on alanud, siis beebi võiks vähemalt kaheksa korda ööpäevas süüa. Enamasti rinnapiimalapsed tahavad rohkem kui kaheksa. Ühesõnaga keelama talle ei pea, nii kui märku annab, siis võid pakkuda,” rahustab ämmaemand.
 
Imetamisasendeid on mitmeid erinevaid. Kõige mugavamaks asendiks võib esimestel päevadel kujuneda aga just küliliasend. Eriti, kui ema vajab pärast sünnitust puhkust või ta tunneb istudes õmblustest tingitud ebamugavust. Ka öösiti on külilili asend kõige vähem pingutust nõudev või ka näiteks juhul, kui beebi tahab väga kaua rinnal olla.
 
“Üldine reegel on see, et ei ole vaja piirata lapse rinnaloleku aega. Olulisem on see, et sa vaatad, mida ta seal teeb, et ikka sellise aktiivse söömise, aktiivse imemise aega oleks ka igal toidukorral. Ütleme mõlemast rinnast vähemalt veerand tundi,” soovitab ämmaemand.
 
Hea on teada, et imetav ema oma toiduvalikut oluliselt piirama ei pea. Kui on mõni toiduaine, mis tekitab emal kõhuhädasid, võiks neid vältida. Rinnapiima piisavaks tekkimiseks ja jätkumiseks on oluline last regulaarselt imetada ning toituda täisväärtuslikult ja mitmekülgselt.
 
Kätlin ja väike beebi on igatahes hea kontakti omavahel saavutanud ja harjutavad õpitud imetamisvõtteid jõudsasti edasi.
 
Järgmises episoodis näeme, milliseks kujunes väikese peategelase pildistamine Nelladella stuudios.