VIDEO! Beebipäevik: Henri esimene lisatoiduamps

VIDEO! Beebipäevik: Henri esimene lisatoiduamps

27. Oct 2016, 12:20 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebipäeviku peategelase Henri sünnist on märkamatult möödunud juba kuus kuud ja teadupärast on just see kõige parem aeg lisatoiduga alustamiseks. Oleme täna tulnud imekaunile ja värvilisele Nõmme turule, et siin kohtuda Kätliniga ja toitumisnõustaja Madleen Simsoniga, et lisatoidust lähemalt juttu teha:

 

Sügis on väga hea aeg lisatoiduga alustamiseks, kuna äsja on valminud palju tervislikke ja just beebile esimeseks toiduks sobivaid köögivilju. Just sellepärast kohtumisegi Kätlini ja toitumisnõustajaga turul, et valida väikese Henri jaoks just see kõige parem ja värskem esimene eine.

Püreetoit või näputoit

Kas eelistada liasatoiduga alustamisel näputoitu või püreetoitu, oleneb ka lapse enda valmisolekust. Kui ta juba oskab toiduaineid haarata ega lükka enam keelega tahkeid osakesi suust välja, siis soovitab toitumisnõustaja proovida näputoitu.

Mõlemal söömisviisil on toitumisnõustaja sõnul oma eelised ja oma vead. Püreetoidu puhul saab laps kõik toiduained kindla peale kätte, saab erinevaid maitseid kombineerida ja hiljem saab anda ka selliseid toiduaineid, mida näputoidul on raske anda nagu näiteks pähkel, liha ja maitsetaimed.

Samas näputoidul on ka omad eelised. See on lapsevanemal võib-olla natuke lihtsam, kuna ema saab ise ka koos oma lapsega süüa. Samuti ei pea valmistama ja säilitama erinevaid püreesid. Näputoidu puhul saab laps ise valida, mida ta sööb, mis talle rohkem maitseb ning puudub ülesöömise oht.

Toitumisnõustaja selgitab, et väikelastega läbiviidud uuringud näitavad, et need lapsed, kes on beebieas värvivaeseid püreesid söönud, eelistavad hilisemas elus samuti värvivaeseid toite, nagu näiteks saia ja muud sellist võibolla mitte nii tervislikku. Samal ajal aga beebieast saati värviliste juur- ja puuviljade söömisega harjunud lapsed valivad just neid meelsamini ka hilisemas elus.

Millest alustada

Toitumisnõustaja soovitab alustada köögiviljadest, kuna puuviljad ja marjad võivad natuke liiga magusad olla ning marjade puhul on loomulikult ka oht, et laps tõmbab need kogemata kurku. Toitumisnõustaja Madleen Simson soovitab Kätlinil pakkuda Henrile esimese toiduna eestimaist suvikõrvitsat ning selgitab, et alati tuleks eelistada just hooajalist kodumaist toitu. “Praegu on sügishooaeg ja suvikõrvitsat on mitut värvi. Seda on hea lõigata kangideks, hautada ja näputoiduna serveerida,” juhendab Simson.

Millest hoiduda

Kindlasti ei tohiks enne lapse esimest eluaastat pakkuda mandariine ja muid tsitruselisi, kuna need on väga allergeensed. Samuti võiks natuke oodata viriskute, ploomide ja aprikoosidega, kunad need on liialt magusad. Pehmemaid marju nagu mustikad ja vaarikaid tohib näputoiduna anda, aga maasikate peaks ootama vähemalt kuni lapse aastaseks saamiseni, kuna ka need on väga allergeensed.

Lisatoiduga alustamise kuldreegel on, et uusi toite tutvustatakse ühe kaupa. Isegi juhul, kui pereliikmete seas ei ole allergikuid ning lapsel ei ole rinnapiimatoidu ajal allergianähte esinenud, soovitab toitumisnõustaja tutvustada lapsele üht uut toiduainet esialgu vähemalt 3-4 päeva ning alles seejärel pakkuda lisaks midagi uut.

Ka köögiviljade hulgas aga on selliseid, millest võiks esialgu hoiduda. Kaalikas on näiteks hästi gaase tekitav ja selles on tsütokemikaale, mis võivad ärritada lapse soolestikku. Seller on jällegi väga tugev allergen. Peet, spinat ja Hiina kapsas sisaldavad teistest köögiviljadest rohkem looduslikke nitraate, mis mõjuvad beebi maksale liialt koormavalt ning seetõttu võiks neid hakata pakkuma alles lapse teisel eluaastal.

Loomsed toiduained ja pudrud

Toitumisnõustaja Madleen Simson soovitab lapsele umbes 8-9 kuu vanuselt hakata tasapisi pakkuma munakollast, natuke liha ja siis edaspidi ka vähehaaval maitsestamata jogurtit või muud kõrge kvaliteediga piimatoodet.

Eesti Lastearstide Seltsi juhiste kohaselt sobivad putrudega alustamiseks sellised teraviljad nagu kaer, hirss, tatar, mais või riis. Mitmeviljaputru ei ole soovitatav kohe esimesena pakkuda, kuna see koosneb mitmest teraviljast. Nisu-, rukki- ja odraputru soovitatakse esmakordselt väheses koguses pakkuda aga juba enne lapse kuue kuu vanuseks saamist, kuna arvatakse, et kui laps hakkab nisu, rukist ja otra saama juba vanusevahemikus 17-26 elunädalat rinnapiimaga toitmise ajal, siis tekib suurema tõenäosusega lapsel nende teraviljade suhtes ka hea taluvus.

Kuidas toitu valmistada

Lapsele toidu valmistamisel tuleks eelistada aurutamist keetmisele, sest aurutades säilivad kõik olulised vitamiinid, samal ajal kui keetes satuvad nad vähemalt osaliselt keeduvette ega jõua lapseni. Toiduainete aurutamiseks spetsiaalset potti osta vaja ei ole. Võib ka kasutada täiesti tavalist potti, metallsõela ja potikaant.