VIDEO! Beebipäevik: Glükoosi taluvuse test

VIDEO! Beebipäevik: Glükoosi taluvuse test

28. Jan 2016, 12:26 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuna Kätlinil diagnoositi Jasperit oodates rasedusaegne diabeet, andis ämmaemand talle saatekirja glükoosi taluvuse testi tegemiseks ka sel lapseootusperioodil. Tänases osas vaatame, kuidas seda testi tehakse ning kuidas Kätlin end seda tehes tunneb. 

Rasedusaegsest glükoosi taluvuse testimise vajalikkusest räägib meile Pelgulinna Sünnitusmaja ämmaemand Elina Piirimäe. „GTT test ehk siis veresuhkru test või glükoosi taluvuse häire test on vajalik rasedatel sellepärast, et uurida süsivesikute ainevahetuse häiret,“ selgitab Elina Piirimäe.

Teatud grupil rasedatel on rasedusaegse diabeedi tekke risk suurem ja nendel tuleb glükoosi taluvuse test läbi teha. Riskigruppi kuuluvad naised:

  • kelle kehamassiindeks on üle kolmekümne;
  • kes on varem sünnitanud lapse sünnikaaluga üle nelja ja poole kilo;
  • kelle esimese ringi lähisugulastel esineb diabeeti;
  • kellel juba on glükoositaluvuse häire;
  • kellel on olnud polütsüstiliste munasarjade sündroomi;
  • kellel on olnud lootehukk raseduse ajal;
  • kellel on varem olnud rasedusaegne diabeet.

Beebipäeviku peaosaline Kätlin käis oma esimest last Jasperit oodates glükoosi taluvuse testi tegemas suisa kahel korral. „Esimene kord oli kõik korras ja teine kord avastati, et on rasedusaegne diabeet. Tänu sellele kogemusele on ma juba niikuinii riskigrupis ehk ma pean jälle käima ja praegu ma olen juba ühe korra käinud ka. Siis oli veel kõik korras, aga see võib muutuda raseduse kulgedes,“ kirjeldab Kätlin, miks ta täna oli jälle sunnitud testi tegema tulema.

„Seda testi tehakse niimoodi, et kõigepealt rasedusega arvele tulles me võtame kõikidel rasedatel veresuhkru analüüsi ja vaatame siis nende näitude alusel. Kui see veresuhkur jääb normi piiresse, siis me seda testi tegelikult ei peagi tegema. Ja kui ei ole muud põhjust. Kui veresuhkur on üle 5,1 millimooli liitri kohta, siis me suuname raseda testile,“ ütleb Piirimäe.

Ämmaemand juhendab, mida peaks teadma testile tulles:

Testi tegemiseks on vaja olla söömata-joomata kaksteist tundi. Kui hommikul kella kaheksaks testile tulla, siis viimane söögikord võikski jääda sinna kella kaheksa paiku õhtul. Isegi juua ei soovitata, sest ka see võib veresuhkru väärtusi muuta. Juba eelmise päeva lõunast võiks jälgida oma toitumist ja mitte väga magusaid toiduaineid tarbida. Kui hommikul on väga janu ja suu kuivab, siis suud loputada kindlasti tohib, sellest ei ole midagi.

Testile tulekuks peaks varuma aega kuskil kaks ja pool tundi. Seda testi tehakse nii, et võetakse veenist kolm korda verd ja ennem kui me testi alustatakse võetakse igaks juhuks ka näpu otsast verd. Võib olla nii, et kui eelnevalt on olnud kõik korras, aga näpuotsaveri selleks hetkeks, kui hseda testi hakatakse tegema näitab liiga kõrgeid veresuhkruväärtuseid, jäetakse test pooleli ja saadetakse kohe naine edasi diabeediõe juurde.

Veresuhkru mõõtmiseks võetakse veenist verd tühja kõhuga. Peale esimest veresuhkru võtmist joob naine ära 75% glükoosilahuse, tunni aja möödudes võetakse teine analüüs ja kahe tunni pärast kolmas vereanalüüs.

Testi tegemise ajal on soovitatav olla rahulikus olekus, saab istuda, televiisorit vaadata, võib võtta kaasa lugemist. Haiglates on enamasti olemas wifi võrk, võib ka arvuti kaasa võtta. See ei mõjuta kuidagi testi väärtuseid.

„Eelmine kord, kui ma siin nüüd selle rasedusega käisin, siis mul hakkas päris halb. Mul on üsna madal vererõhk, ilmselt sellepärast ka, lisaks sellele väga magusale joogile, mis ajab iiveldama, oli mul üleüldiselt kergelt selline tunne nagu hakkaksin minestama. Selles mõttes on väga hea, et siin Pelgulinnas on praegu sellised mugavad tingimused. Ma saingi eelmine kord siin pikutada teki all, täiesti mugavalt olla ja oodata kuni olek paremaks läks ja läks ka. Esimene tund oligi kõige hullem, siis hakkas stabiliseeruma. Jasperi ajal pidin tegema testi ooteruumis, kus kõik teisedki käivad verd andmas. Seal paraku jah nii mugav ei olnud, sest inimesed käisid edasi-tagasi ja need toolid ei olnud ka pooltki nii viisakad ja mugavad kui siin,“ kirjeldab Kätlin oma varasemaid kogemusi testi tegemisel.

Glükoosi taluvuse testi tegema tulles peaks rasedal kaasas olema apteegist ostetud glükoosilahus. Neid on väga erinevaid. Valida saab vaarika-, apelsini- ja kokakoolamaitselise lahuse vahel. Olenemata valikust, tuleb arvestada, et tühja kõhu peale ülimalt magusa glükoosilahuse joomine ei ole mitte kunagi meeldiv. Seepärast tasuks testi tegema tulles kaasa pakkida ka midagi, mida kohe pärast testi sooritamist süüa saaksid.  Pärast testi sooritamist näeb testi tulemusi rasedust jälgiv ämmemand või arst, kes vajadusel suunab raseda edasi diabeediõe jutule.

Loodame, et Kätlini glükoosi taluvuse testi tulemused on sel korral samuti korras. Juba järgmises Beebipäeviku osas näeme, kuidas soovitab ämmaemand Kätlinil raseduse ajal ravida külmetushaigusi. 

20160427121440-47692.jpg